Bihor Turism Ultimele stiri

Şteiul, inclus în Ruta Culturală ATRIUM, a oraşelor europene cu arhitectură de tip totalitarist

Iniţiată în oraşul italian Forli, locul de naştere a dictatorului fascist Benito Mussolini, aşa-numita rută ATRIUM, adică reţeaua culturală a oraşelor europene cu arhitectură de tip totalitarist, s-a îmbogăţit cu încă o localitate din România, pe lângă capitala Bucureşti, Iaşi ori Făgăraş: oraşul bihorean Ştei.

“De curând am primit de la Forli, din Italia, unde este sediul Rutei Cultural Europene ATRIUM, vestea că oraşul nostru a fost acceptat pentru înscrierea în această asociaţie a oraşelor cu arhitectură de tip totalitarist. Turismul în Ştei şi în întreaga zonă va fi un motor de dezvoltare (…). Această rută ne dă posibilitatea de crea o vizibilitate europeană foarte bună oraşului nostru şi de a promova acest patrimoniu arhitectural de tip totalitarist sovietic”, a anunţat pe Facebook edilul din Ştei, Iulian Balaj, căruia i-a aparţinut şi iniţiativa aderării la ATRIUM, pentru a transforma handicapul urbanistic în avantaj prin exploatarea sa turistică, scrie ebihoreanul.ro.

Oraşul Ştei, fostă aşezare rurală, a fost dezvoltat în primele decenii de comunism românesc, ca urmare a exploatării de uraniu din apropiere, de la Băiţa, aici fiind adus un numeros personal militar şi tehnic sovietic, care şi-a pus amprenta pe termen lung asupra aspectului ubanistic. Încă de atunci, toate străzile sunt paralele şi perpendiculare între ele, iar clădiri precum Casa de Cultură şi vechiul sediu al Primăriei sunt croite în acelaşi stil stalinist ca numeroase clădiri din Uniunea Sovietică.

“Sunt convins că alături de celelalte proiecte – amenajarea lacului şi a ştrandului, reabilitarea urbanistică a oraşului vechi şi posibil chiar şi a centrului balnear – să facă din Ştei, încet, dar sigur, o staţiune turistică”, consideră primarul din Ştei, Iulian Balaj, potrivit sursei citate.

ATRIUM încearcă să exploateze o nişă până acum ignorată, în ideea că nicio perioadă a trecutului, fie ea şi negativă, nu poate fi ştearsă cu buretele din istorie, iar valorificarea lor poate aduce chiar beneficii.

Related posts

„Mai mult casă, mai puțin spital”. Un motto real al managementului Spitalului Județean de Urgență Bistrița

Ligia Voro

Cluj, Oradea, Arad și Timișoara- platformă comună pentru a lega municipiile pe partea de IT şi de destinaţii

redactia

Alba Iulia, primul oraș din România premiat de Uniunea Internațională a Transporturilor Rutiere

Stefana Muresan

Hines secures Jimmy Choo and Golden Goose in Copenhagen for its pan-european core fund

Ionut Oprea

UNTOLD 2019 va avea cea mai impresionantă producție de festival

Ligia Voro

Trei hectare de parcuri din Oradea, amenajate cu fonduri europene de circa 23 milioane lei

Stefana Muresan

Casa George Pop de Băsești va reintra în circuitul turistic

Nora Dumitrescu

Creștere de 10 ori a numărului de localități deservite de Compania de Apă Someș, compania vizează o finanțare europeană de 350 mil de euro

Stefana Muresan

Producătorii magiunului de prune Topoloveni au donat peste 1.300 de borcane cu magiun centrelor de carantină

Papuc Irina

Sălăjenii de la Simex își duc noul concept la Moscova

Nora Dumitrescu

Academia Micilor Developeri oferă o soluție completă de business pentru investitorii în educația IT

Ligia Voro

Tren de lux pus în circulație de Astra Vagoane Călători Arad, cu bilet la preț de CFR, pe relația Baia Mare – Timișoara. Valer Blidar investește 20 mil. euro

redactia

Conferință Anuală a FBN România – 29 octombrie 2018, București, Athenee Palace Hilton

redactia

Prima ediție a ”Barometrului de securitate energetică” 

Ligia Voro

Apel de finanțare pentru IMM-uri: ajutor nerambursabil de până la 1.000.000 de euro

Ion Surdu

Corteva Agriscience™ creează un sistem de finanțare nerambursabilă pentru dezvoltarea agriculturii cu impact pozitiv asupra climei   

Ligia Voro

Timișoara: Concurs de soluţii pentru construirea unui pasaj pietonal pe sub Spitalul Militar

Stefana Muresan

Motivele care au dus la deficitul de Euthyrox pe piața din România: în luna aprilie s-au cerut cantități duble, față de luna martie

Papuc Irina

Premiile Astra Film Festival 2018. I Am Another You, mare câștigător

redactia

ANSWEAR.ro îți aduce cele mai tari tendințe pentru toamna anului 2019

Ligia Voro

Investiție de 24 milioane de euro la Vălenii de Munte, în noua fabrică a companiei Maspex, care produce Tymbark și Salatini

Papuc Irina

Compania Wizz Air deschide ruta directă IAȘI-LIVERPOOL din această toamnă

Stefana Muresan

TeraPlast a încheiat un contract de market maker cu BRK Financial Group 

Ligia Voro

UMFST din Târgu Mureș – într-o nouă clasificare mondială de prestigiu

Ligia Voro

Leave a Comment