Mai puțin de o lună până la Prow Conference 2025, care va avea loc pe 24 octombrie la Timișoara și va reuni lideri și profesioniști din tehnologie, product management, design și marketing.
Evenimentul principal va fi însoțit de o săptămână plină de side events, cu subiecte actuale și relevante, precum The Local Innovation Ecosystem: Investing in R&D and Technology, co-organizat împreună cu ANIS, și AI Made in Romania: Startup Journeys with PROCESIO & Arcanna.AI, în parteneriat cu Orange România.
Seria „Prow on Tour” s-a lansat cu succes în hub-urile din Cluj și Budapesta, iar în scurt timp va activa comunitățile tech din Timișoara și Belgrad.
Această serie este concepută să accelereze conectarea și colaborarea între profesioniști, facilitând transferul de know-how și catalizând dezvoltarea unor produse scalabile și relevante pe piață.
“Ecosistemul nostru IT evoluează către automatizare, soluții fără cod sau cu cod redus, și rezultate rapide. În acest ecosistem în schimbare, trebuie să ne mutăm atenția de la „cum facem” la „ce facem”. Trebuie să învățăm să ne concentrăm pe produsele pe care le construim și problemele pe care le rezolvăm, nu pe modul în care le construim.”
Raul Geana, Managing Director Haufe Group România
Workshopuri practice
Pe lângă conferință, Prow oferă și o serie de workshopuri practice, în 23 octombrie, menite să dezvolte abilități esențiale în product management și tehnologie:
- Radical Product Thinking Workshop – un atelier ce ajută liderii de produs să articuleze o viziune clară și să prioritizeze echilibrat între obiective pe termen lung și nevoile business-ului. Participanții învață tehnici care să le cultive intuiția de produs și să conducă echipele spre inovație continuă.
- Maximizing Product Value: ROI-Driven Prioritization Training – dedicat specialiștilor ce doresc să ia decizii ponderate pentru prioritizarea funcționalităților pe baza impactului asupra business-ului, folosind date concrete și metrici relevante (ROI, marjă, proiecții).
- Incorporating AI Into Your Product Game – workshop dedicat integrării inteligenței artificiale în procesul de product management pentru automatizarea sarcinilor repetitive, crearea unor asistenți AI personali și inovație în ideare și validare.
, Corina Știrbu (Head of Marketing at accesa.eu), Krista Meinarde (Social Media & Community builder at Latitude59), Toby Humphrey (Group Product Manager at Bolt), Mikhail Shcheglov ( Chief Product Office at Birmarket).
Startup Competition & Expo
La PROW 2025 va fi lansat PROWpeller: o inițiativă dedicată fondatorilor care vor să își facă auzită vocea și să își prezinte ideile inovatoare.
Din totalul aplicațiilor primite, zece startup-uri vor fi selectate pentru a: susține un pitch pe scena PROWpeller, având la dispoziție două minute pentru a convinge juriul și publicul; expune în cadrul Startup Expo, cu un stand dedicat pe durata conferinței; fi listate pe platforma Growceanu, beneficiind astfel de vizibilitate în fața investitorilor și potențialilor parteneri.
„PROWpeller nu este doar un pitch pe scenă, ci o cale rapidă către pipeline-ul de investiții Growceanu. Fiecare startup pre-selectat va trece prin procesul nostru, astfel încât primele 10 să urce pe scenă pregătite, iar după lansare să aibă șansa reală de a atrage investiții prin platforma noastră.” – Ciprian Man, Co-Founder & Angels Keeper la Growceanu
Beneficiile participării la PROWpeller
Participanții vor avea oportunitatea de a-și prezenta startup-ul în fața a peste 650 de participanți, investitori și lideri din industrie. Evenimentul facilitează conexiuni directe cu corporații, fondatori și factori de decizie, oferind totodată feedback și perspective din partea experților, a juriului și a comunității.
Aplicațiile sunt deschise pentru toți fondatorii care doresc să își ducă startup-ul la următorul nivel.
Biletele sunt disponibile pe site-ul official prow.ro. Profesioniștii din domeniu sunt invitați să nu rateze această oportunitate de a se conecta cu liderii industriei și de a-și crește competențele.
Susținut de comunitate și parteneriate
Prow nu este doar o conferință – este o platformă de comunitate construită de lideri din tech și susținută de parteneri care cred în inovația regională. Anul acesta, suntem mândri să colaborăm cu parteneri vizionari din întreaga Europă, ajutând la promovarea talentului local și a gândirii globale:
Parteneri Rockstar: Haufe Group, The Access Group, Eviden
Parteneri Gold: Bosch, Orange, Opswat
Parteneri Starter: Unifiedpost, 3pillarglobal, The Sandbox
Parteneri instituționali: ANIS – Asociația Patronală a Industriei de Software și Servicii din România, Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea Politehnica Timișoara.