Conferința Internațională în Administrație Publică (TICPA) a reunit academicieni, cercetători și practicieni în domeniul administrației publice din toate colțurile lumii.
Obiectivul TICPA a fost schimbul de practici inovatoare și dezvoltarea oportunităților de creare de rețele pentru viitoarele proiecte de predare și cercetare. “Viziunea Clujului este una bazată pe educație, universitățile fiind mine de aur care aduc orașului idei, resurse, soluții, dar și posibilitatea de a alege să rămânem acasă.
Colaborarea dintre administrație, mediul academic, privat și societatea civilă este esențială pentru creșterea calității vieții și adaptarea la noile tehnologii și locuri de muncă. Educația este ca o investiție cu beneficii pe termen lung, necesară pentru a transforma exodul „creierelor” în atragerea de inteligență și circulația inteligenței.
Corelarea politicilor publice locale cu cele internaționale și investiția sunt esențiale pentru un viitor mai sigur și mai prosper. Tranziția verde și digitală sunt importante pentru bunăstarea orașului. Un oraș mai puțin poluat, cu investiții în reducerea amprentei de CO2 și care utilizează inteligența artificială pentru dezvoltare are toate șansele să prospere”, a spus primarul Clujului, Emil Boc.
TICPA a fost găzduită de Departamentul de administrație și management public din cadrul Universității Babeș-Bolyai (UBB). Tema abordată s-a axat pe relația dintre comunitate și universitate, analizând modul în care inovarea locală și regională pot fi încurajate prin parteneriate. TICPA a reunit academicieni și practicieni din Europa, America de Nord, Asia.
Pe lângă panelurile academice, TICPA a prezentat mese rotunde și ateliere care au abordat provocările și oportunitățile pentru învățământul superior din administrația publică într-un context global. Panelul maghiar a reunit academicieni din Ungaria și România implicați în predare și cercetare pentru linia de studiu maghiară la Universitatea Babeș-Bolyai.