Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Hidroelectrica a organizat primul eveniment „Capital Markets Day”

Liderul pieței de producție a energiei regenerabile din România, a organizat prima ediție a evenimentului „Hidroelectrica Capital Markets Day 2024”. Acest eveniment important a oferit investitorilor, analiștilor și altor părți interesate o privire detaliată asupra performanței companiei și a planurilor strategice de dezvoltare pentru anii următori.



În cadrul evenimentului, echipa de management a  prezentat cele mai recente rezultate financiare, evidențiind progresul proiectelor cheie în curs de desfășurare, precum și obiectivele companiei pentru a sprijini tranziția către un sector energetic verde și sustenabil. De asemenea, au fost detaliate direcțiile strategice ale companiei, cu un accent deosebit pe inovație, digitalizare și extinderea capacității de producție prin investiții în noi proiecte regenerabile.

Karoly Borbely – CEO al Hidroelectrica, a prezentat elementele cheie printr-o strategie clară cu accent pe eficiență operațională, creștere a portofoliului și distribuire a dividendelor.

“Sunt onorat să împărtășesc direcțiile noastre strategice pentru consolidarea poziției companiei ca lider în domeniul energiei regenerabile din România și Europa de Sud-Est. Avem o viziune clară și o strategie bine definită, care se concentrează pe eficiența operațională, creșterea portofoliului de producție și menținerea unui echilibru solid între dezvoltare și profitabilitate.

În ceea ce privește eficiența operațională, ne concentrăm pe optimizarea proceselor interne și pe implementarea tehnologiilor avansate care să ne permită să creștem capacitatea de producție la costuri mai reduse, cu impact pozitiv asupra mediului. Printr-o gestionare mai eficientă a resurselor și prin digitalizare, vom putea să fim mai flexibili în fața provocărilor din sectorul energetic și să rămânem competitivi pe piață.

În plus, suntem conștienți de importanța recompensării acționarilor noștri. Distribuirea dividendelor rămâne o prioritate în politica noastră financiară, având în vedere performanțele solide ale companiei și obiectivul de a menține un echilibru sustenabil între investiții și profitabilitate. Vom continua să generăm valoare pentru acționarii noștri, în același timp asigurând capitalul necesar pentru a susține investițiile strategice. Hidroelectrica deține 17% din capitalizarea bursieră, astfel continuăm să investim 1,4 miliarde euro în următorii 4 ani în dezvoltare mentenanță și investiții M&A.

Hidroelectrica va continua să fie un motor de creștere pentru economia României și un lider în tranziția către o energie curată și sigură. Mulțumesc echipei noastre dedicate și partenerilor care contribuie la succesul acestei companii de referință”.

Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie verde din România şi furnizează servicii tehnologice pentru Sistemul Energetic Naţional. Compania operează 187 de centrale cu o capacitate hidroenergetică de 6,3 GW. În plus, deţine un parc eolian la Crucea, cu o putere instalată de 108 MW.

 

 

 





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior
Primăria Mare a semnat contractul de finanțare pentru proiectul de restaurare, reabilitare a Casei Pocol, cu amenajarea a unui centru cultural”, o investiție majoră în valoare de 23 de milioane de lei.

Casa Pocol va fi reabilitată cu 4,6 milioane de euro

Articolul următor

Concordia patronatelor de la Cluj. “Trebuie să fiți cel mai important hub regional”

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Investiții
Infrastructură
Citeste mai mult

Angajări în domeniul feroviar

Târgul de Carieră Feroviară în România revine în luna iunie cu cea de-a X-a ediție și aduce în…
Turism
Citeste mai mult

Crama Jelna a luat bronzul la Top Hotel Awards

Pentru a treia oară consecutiv vinarii bistrițeni se clasează pe podiumul competiției destinate industriei ospitalității din România. „Suntem…
Educație
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share