Liderul național în producția de baterii și soluții de stocare a energiei a finalizat al doilea său parc energetic după cel din Sibiu.
Rombat a consemnat terminarea lucrărilor la cel de-al doilea parc fotovoltaic situat în vecinătatea sediului său din Bistrița, precum și a panourilor amplasate pe acoperișul unităților de producție.
“Respectându-ne promisiunea din strategia de sustenabilitate, am făcut încă un pas important către un viitor mai verde prin derularea proiectului de dezvoltare durabilă și eficientizare a activității la Rombat, prin instalarea unui sistem fotovoltaic pentru producerea energiei electrice.
Proiectul implică execuția unei capacități de producție de energie electrică din sursă regenerabilă cu o putere nominală invertoare de 4.175 kW, respectiv putere nominală panouri de 4.235 kWp, la sediul societății din Bistrița. Lucrările la noul parc fotovoltaic, realizate de experții de la Datacor, au prevăzut instalarea a 42 de invertoare Huawei cu o putere instalată de 4.175 KW AC.
Prin cele 5.538 de panouri bifaciale și 2.204 de panouri monofaciale avem capacitatea de a ne susține activitatea în manieră prietenoasă cu mediul înconjurător și la Bistrița, după reușita de la Copșa Mică, unde funcționează primul parc fotovoltaic”, potrivit conducerii societății.
Sistem instalat de Datacor
Proiectul derulat pe parcursul a șapte luni a implicat instalarea a 7.000 de panouri solare, sistemul fotovoltaic fiind echipat cu cele mai recente tehnologii în domeniul energiei solare. Parcul fotovoltaic este proiectat să producă anual 5.040 MWh de energie curată.
„Este al doilea proiect de acest gen dezvoltat de compania noastră, cu finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Acest parc fotovoltaic nu doar că va furniza energie verde pentru producția de baterii auto, dar va demonstra angajamentul nostru ferm pentru un viitor sustenabil.
Împreună cu soluțiile noastre avansate de stocare a energiei, acest proiect va juca un rol crucial în stabilizarea rețelei și asigurarea unei furnizări continue de energie regenerabilă”, a declarat Alin Ioaneș, CEO al Rombat.
Proiectul este derulat prin Ministerul Energiei, în calitate de coordonator de reforme sau investiții, pentru PNRR. Rombat are o experiență de 45 de ani în industrie. Compania se dedică inovării și dezvoltării de soluții sustenabile care contribuie la un viitor energetic curat.