Alba Constructii Elite în business Judete Lideri si afaceri Ultimele stiri

Florea Grup SRL, unul dintre cei mai mari angajatori din Alba: „Fără oamenii din echipa noastră nu am fi putut ajunge aici”

Florea Grup SRL (județul Alba) a început ca o echipă mică, însă astăzi a ajuns la peste 500 de membri. Compania are ca obiect principal de activitate fabricarea betonului, însă mai deține o flotă de taxi, două hoteluri și o rețea proprie de benzinării. Pentru anul trecut compania a raportat o cifră de afaceri de aproape 112 milioane de lei, înregistrând și o creștere a profitului net cu 10 milioane de lei mai mult decât anul precedent: 19 milioane. Activele imobilizate ale companiei au valorat 121,2 milioane de lei, iar capitalurile proprii – 108,3 milioane.

Conform rezultatelor financiare din anul 2019, compania se află în topul primelor cinci firme din județul Alba.

Motto-ul companiei Florea Grup SRL este „Pasiunea ne-a adus aici”. Directorul general al companiei, Marcel Florea, ne-a transmis câteva gânduri despre anul care tocmai s-a încheiat, precum și așteptările pe care le are de la 2021.

Concluziile anului 2020

Când vorbim despre anul 2020, cuvântul care îmi vine prima oară în minte este „provocare”. Dincolo de noile condiții impuse de pandemie, condiții pe care le-am resimțit mai ales în domeniul serviciilor hoteliere, anul 2020 a fost o provocare prin prisma extinderii companiei la nivel national. După aproape 25 de ani de când activăm pe piața din Transilvania, am ales să ne adresăm și pieței naționale prin produsele noastre, nu doar prin servicii. La începutul verii am inaugurat la Ploiești cea de a doua fabrică de prefabricate de beton, o investiție de peste 10 milioane de Euro. Odată cu această dezvoltare am trecut și printr-un proces de rebranding, produsele fiind astăzi comercializate sub numele de PETRA PAVAJE. Am diversificat și oferta acestei divizii, portofoliul numărând astăzi peste 600 de produse, de la pavaje standard și premium, la elemente pentru grădină și elemente de canalizare, tuburi de beton și alte prefabricate destinate lucrărilor de infrastructură“.

Așteptări de la anul 2021

Cu toții sperăm ca anul 2021 să readucă normalitatea. Este o dorință pe care o avem atât la nivel personal, cât și profesional. Compania noastră va împlini peste câteva luni un sfert de secol. Știm că fără oamenii din echipa noastră nu am fi putut ajunge aici, iar distanțarea socială ne-a făcut să realizăm și mai mult cât de importanți sunt ei. Astăzi, colectivul Florea Grup și al firmelor conexe (Florea Oil și BOMA) numără peste 500 de oameni, făcând din companie unul dintre cei mai mari angajatori din Transilvania. Iar planurile de dezvoltare continua și în anul ce va urma“.

Related posts

Un brand cât o tradiție. De IONESCU, sută la sută cânepă

Papuc Irina

Cel mai scump ardei iute din lume se cultivă în Banat. Un kilogram costă între 11.000 și 25.000 de dolari

redactia

Directorul general Bosch din Blaj, în vizită la UMFST Tîrgu Mureș

redactia

Surpriză electrică la Transylvania Classic Sibiu – BMW Group România va anunţa un proiect special de motorsport

Papuc Irina

EuropaProperty's 8th annual CEE Investment Awards will be the grandest spectacle to date

Stefana Muresan

Cererile la APIA se vor depune online

Traian Dan

Fonduri europene de până la 80.000 de euro pentru inovare în domeniul acvaculturii

Stefana Muresan

Brisk Group – the new strong player in the project and cost management services arena

redactia

Workshop-uri în țară în urma unui parteneriat între BVB-Ministerul pentru Mediul de Afaceri

redactia

Groupama Asigurări a decis să acopere, în mod excepțional, riscurile asociate virusului COVID-19

Ion Surdu

Care sunt firmele ofertante pentru tronsoanele 3 şi 4 ale Drumului Expres Craiova – Pitești

Ligia Voro

Consulul onorific al Republicii Italiene în România, Massimo Novali: „Acțiunile noastre sunt cartea noastră de vizită”

Stefana Muresan

Bosch a obtinut o crestere cu doua cifre in Romania

Avans ”foarte bun” pe şantierul celui mai dificil tronson (între nod Chețani – Luduș și nod Iernut) al Autostrăzii Transilvania

Stefana Muresan

Primăria Oradea va reabilita Palatul Episcopiei Greco-Catolice, distrus de un incendiu

Ligia Voro

Documentația pentru autostrada Suplacu de Barcău- Borș, trimisă la SEAP; valoarea totală a contractului – peste 215 milioane euro

Stefana Muresan

Expertiza agro-alimentară din Transilvania, solicitată la București

Nora Dumitrescu

Transilvania Broker de Asigurare, aproape de listare

Stefana Muresan

Suedezii de la Autoliv transferă în România 6 milioane de euro pentru divizia sa de Electronics

Stefana Muresan

Coral BioGreens, jud. Bihor – afacere de milioane de euro din produse de 2-3 lei

Ligia Voro

Hotelul Radisson Blu din Braşov, finalizat în 2019; Grupul Rezidor analizează extinderea în Cluj şi Timişoara

Stefana Muresan

Prime Telecom sprijină companiile din industriile educaționale, artistice și sportive cu resurse gratuite de cloud

Ligia Voro

Cea mai mare investiție într-un parc industrial din Oradea – 12,2 milioane de euro

Stefana Muresan

Cel mai puternic motor Dacia din istorie, dezvoltat împreună cu Mercedes, disponibil din februarie

redactia

Leave a Comment