Ministrul Culturii, Raluca Turcan a anunțat că Guvernul României a aprobat printr-un memorandum, joi, 7 martie, un nou program de investiții, care include și Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei. Este vorba despre Temelii culturale, pe care l-a propus pentru salvarea unor monumente istorice și construirea de clădiri noi, cu destinație culturală. Raluca Turcan a menționat că investițiile vor fi realizate din fonduri contractate de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei și din fonduri naționale.
Printre obiectivele incluse în ample acțiuni de restaurare se află și Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca. Mai mulți miniștri au promis de-a lungul anilor acțiuni de susținere financiară a lucrărilor de intervenție asupra clădirii.
Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei
„Clădirea nu a fost construită pentru a fi muzeu, inițial, ea a fost o casă privată, ridicată la începutul secolului 19 de maiorul Dániel Petrichevich-Horváth. Un mare iubitor de teatru și de cultură, acesta spera să o transforme într-un centru care să coaguleze viața culturală a Clujului.
În anul 1933 are loc deschiderea Muzeului de Antichități, de pe lângă Institutul de Studii Clasice, iar din anul 1963 ia oficial naștere actualul muzeu de istorie” spun reprezentanții muzeului pe site-ul instituției.
Temelii culturale
Proiectul aprobat, pregătit de Ministerul Culturii împreună cu Ministerul Finanțelor se vor finanța investiții în cazul a 14 obiective cu relevanță națională și europeană.
Construirea noii săli de spectacole a Operei Naționale Române Iași este în continuarea investiției demarate prin Acordul-cadru de împrumut pentru Proiectul LD 2097 din 2021 privind reabilitarea patrimoniului construit şi a clădirilor cu destinație culturală, un proiect aflat în implementare;
Alte instituții pe lista ministerului