Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Podgoria de la Carastelec, prinsă într-un circuit turistic

CNIPT
Proces de verificare a unui lot de vin spumant în podgoria sălăjeană | Foto: Carastelec Winery

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) Zalău a decis să realizeze o excursie de sezon în cadrul proiectului „Circuitul anotimpurilor”, dedicată vizitării zonelor propice culturilor de viță-de-vie, din Țara Silvaniei.

“În 26 octombrie, mângâiați de razele soarelui tomnatic, pornim la drum pentru a degusta câteva dintre deliciile pe care ni le oferă, an de an, acest anotimp emblematic.



Pornim din Zalău, de la Muzeul Județean de Istorie și Artă, unde vom vizita expoziția temporară „Spăcele. De la cusăturile vechi la cele noi”. Măiestria cămășilor tradiționale trebuie valorificată, iar noi susținem astfel de demersuri.

După ce vom admira frumusețea și migala cusăturilor tradiționale, vom merge mai departe și îl vom vizita pe Csaba Csibi, destoinicul olar din localitatea Borla”, au detaliat organizatorii de la CNIPT.

“Armonia toamnei o vom vedea cel mai bine în podgoria Carastelec Winery. Gazdele iscusite ne vor îmbia cu diverse sortimente de vin, făcute cu mult drag de aceste locuri.

La fel de specială va fi și oprirea pe care o vom face la familia Cordiș, din Șimleu Silvaniei, pe care o cunoaște tot Sălajul. Vom afla povestea care stă în spatele unor veritabile produse atestate tradițional (producție de mezeluri, n. red.) și care sunt atât de îndrăgite de către noi toți.

Cu gândul că vremea ne va permite, înainte de a porni spre Zalău, ne vom bucura de farmecul toamnei, în Parcul Măgura, din Șimleu Silvaniei”, conform CNIPT.

Circuitul va include până la 40 de persoane. Acțiunea este organizată de Primăria Zalău, prin CNIPT, fiind parte a proiectului ,,Circuitul anotimpurilor”, prin care instituția își propune promovarea municipiului ca punct de plecare pe diferite trasee turistice din județ.





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior
Vrem să depunem dosarul în vederea obținerii certificatului de produs cu Denumire de Origine Protejată (DOP) pentru uleiul presat la rece din floarea-soarelui.

Uleiul de Luna se vrea cu patalama europeană

Articolul următor

Sediile Continental România se implică durabil în dezvoltarea mediului universitar din țară

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Investiții
Infrastructură
proiecte
Citeste mai mult

Clujul marilor proiecte pe hârtie

Metroul, trenul metropolitan și centura metropolitană propriu-zisă încă nu au ajuns în faza de șantier, conform listei proiectelor…
Turism
Educație
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share