Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Licitație pentru construirea unui stadion de circa 65 milioane de euro la Oradea

A fost lansată licitația publică pentru realizarea noului stadion al Oradiei cu o capacitate de 16.291 de locuri din strada Făgărașului.

Valoarea estimată pentru proiectare, execuție și asistență tehnică este de 327.831.677,24 lei (circa 65 de milioane de euro), iar termenul de depunere a ofertelor este data de 17 februarie 2025.



 

Îmi exprim speranța că foarte curând vom avea un constructor pentru stadion și lucrările vor putea începe în cursul acestui an.

Mulțumesc Companiei Naționale de Investiții și tuturor celor implicați pentru susținerea dezvoltării infrastructurii sportive din orașul nostru.

Iată că după realizarea Sălii Polivalente Oradea Arena, parteneriatul dintre Primăria Oradea și Guvernul României va genera un stadion modern în Oradea, la cele mai înalte standarde UEFA”, a declarat Florin Birta, primarul Oradiei.

 

Complex sportiv

Noul stadion va face parte dintr-un complex sportiv care va mai include un hotel cu restaurant, săli de conferințe și un centru spa pentru recuperare sportivă. Valoarea totală a proiectului se ridică la 472.915.000 lei (circa 95 de milioane de euro) și va fi realizat prin Programul național de construcții de interes public sau social derulat de Compania Națională de Investiții SA.

 





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior
AirBaltic

AirBaltic își amână intrarea la Cluj

Articolul următor

ARTROM STEEL TUBES a apelat la robotul RobART

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Investiții
Infrastructură
Citeste mai mult

Angajări în domeniul feroviar

Târgul de Carieră Feroviară în România revine în luna iunie cu cea de-a X-a ediție și aduce în…
Turism
Citeste mai mult

Crama Jelna a luat bronzul la Top Hotel Awards

Pentru a treia oară consecutiv vinarii bistrițeni se clasează pe podiumul competiției destinate industriei ospitalității din România. „Suntem…
Educație
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share