Cluj Cultural

Câmpia Turzii: Școala ”Avram Iancu”, beneficiara unui proiect al Club Rotary Câmpia Turzii

Miercuri va fi inaugurat un laborator modern de științe la școala ”Avram Iancu” din Câmpia Turzii, proiect considerat câștigător în urma selecției organizate de Club Rotary Câmpia Turzii, care a organizat un bal caritabil, în toamna anului trecut, pentru a asigura fondurile necesare pentru dotarea unui laborator școlar. Școala va beneficia de 20.000 de lei din partea rotarienilor.
”Rotary este o organizaţie de oameni de afaceri şi specialişti, reuniţi pe plan mondial, care au un rol activ in comunitatile in care traiesc, imbogatindu-si prin aceasta atat viata personala cat si pe cea profesionala. Rotary oferă ajutor umanitar, promovează cele mai înalte standarde etice în orice activitate profesională şi contribuie la instaurarea climatului de bunavoinţă şi pace în lume.
Prin proiectele sale, un club Rotary poate aduce imbunatariri semnificative asupra vietii din comunitatea sa. Membrii Rotary se implica in proiecte care deservesc comunitatea si care izvorasc din probleme critice cum ar fii: saracia, foametea, copiii cu risc, analfabetism, violenta, mediu, sanatate, etc. De asemenea, rotarienii vin in sprijinul programelor pentru tineri, incurajeaza oportunitatile educationale si schimburile internationale pentru studenti, profesori si alte categorii, in scopul dezvoltarii profesionale.
Asociatia Club Rotary Campia Turzii alaturi de ceilalti rotarieni din cadrul Districtului 2241 Romania-Moldova isi propune sa contribuie la proiecte ce au ca țintă principală educația și sănătatea comunităților noastre. Doar așa vom putea lăsa generațiilor viitoare o bază solidă de dezvoltare.
In contextul temei anului rotarian actual care vizeaza educatia, clubul nostru isi propune sa sprijine invatamantul din municipiul Campia Turzii prin modernizarea unui laborator scolar sau sali de clasa din unul din colegiile / scolile generale/gradinitele/cresele din localitate”, era anunțul făcut de rotarienii din Câmpia Turzii, în toamna anului trecut, citat de turdanews.ro.
Școala ”Avram Iancu” a fost desemnată câștigătoare, în urma selecției organizate la nivelul localității. Practic, beneficiarii au primit finanțare pentru amenajarea și dotarea unui laborator modern de științe, în care se vor desfășura orele de fizică, chimie, biologie de la clasele gimnaziale și orele de științe și cunioașterea mediului, de la clasele primare.
Cu banii primiți, unitatea școlară a amenajat acest laborator și a achiziționat aparatura de specialitate necesară, astfel încât elevii să beneficieze de o experiență educațională de calitate, primind cunoștințe pe baza experimentelor, facilitându-se accesul la învățare prin descoperire, având posibilitatea să realizeze experimente și chiar microproiecte de cercetare.

Related posts

Patru noi proiecte cu finanțare europeană, câștigate de Consiliul Județean Cluj

Stefana Muresan

Polonezii de la Impro, cu fabrici la Timişoara şi Cluj, estimează afaceri de 90 mil. lei, dublu faţă de 2017

redactia

Dorel Goia: O companie care nu performează cu o tehnologie de ultimă oră, nu are nicio şansă

Stefana Muresan

The Woman 2017: Cum poate educația schimba comunități?

Nicolae Pop

Scala Center, ”orașul” din inima Clujului, ridicat cu peste 30 milioane de euro

Stefana Muresan

Endava vinde divizia fintech

Ligia Voro

Banca Transilvania vrea să preia restul de 33,23% din acţiunile Victoriabank

Stefana Muresan

Apicultorii din zona Transilvaniei se adună în târg la Cluj

Nora Dumitrescu

EQ: “Profiluri emoționale în business și carieră”

A. I.

Ambasadorul Luca Niculescu, ales preşedinte al Grupului Ambasadorilor Francofoni din Franţa

redactia

Consorțiu al politehniștilor europeni, creat la Cluj

Nora Dumitrescu

Clujenii sunt invitați să petreacă o noapte albă în compania artei contemporane

Ligia Voro

Consulul onorific al Republicii Italiene în România, Massimo Novali: „Acțiunile noastre sunt cartea noastră de vizită”

Stefana Muresan

Cluj-Napoca: Metrou și tren metropolitan – licitație pentru studii de prefezabilitate/fezabiltate

Stefana Muresan

Presiuni pentru construirea ocolitoarei Someș Express

Nora Dumitrescu

Cluj-Napoca, titlul de “Oras European al Sportului 2018” – recunoastere europeana a investitiilor in infrastrutura sportiva

Stefana Muresan

Potențialul turistic al Clujului, promovat de Consiliul Județean la târgul de profil din capitala Germaniei

Stefana Muresan

Clujenii de la AROBS au cumpărat o companie de monitorizare de flotă auto

redactia

Tânără din Arad, în echipa laureată cu premiul Nobel

Stefana Muresan

Remarul 16 Februarie Cluj-Napoca cumpără, cu aproape 1 mil. de euro, Uzina de Vagoane Aiud

Stefana Muresan

INAUGURARE SHOWROOM CAAB HOME&OFFICE DESIGN

redactia

Cluj Business Days 2017

Ionut Oprea

Clujul va avea o Strategie de Informatizare implementată de Clusterul Cluj IT

Stefana Muresan

ASA Cons și-a modernizat fabrica de prefabricate din Turda

Nora Dumitrescu

Leave a Comment