Cluj Cultural

Câmpia Turzii: Școala ”Avram Iancu”, beneficiara unui proiect al Club Rotary Câmpia Turzii

Miercuri va fi inaugurat un laborator modern de științe la școala ”Avram Iancu” din Câmpia Turzii, proiect considerat câștigător în urma selecției organizate de Club Rotary Câmpia Turzii, care a organizat un bal caritabil, în toamna anului trecut, pentru a asigura fondurile necesare pentru dotarea unui laborator școlar. Școala va beneficia de 20.000 de lei din partea rotarienilor.
”Rotary este o organizaţie de oameni de afaceri şi specialişti, reuniţi pe plan mondial, care au un rol activ in comunitatile in care traiesc, imbogatindu-si prin aceasta atat viata personala cat si pe cea profesionala. Rotary oferă ajutor umanitar, promovează cele mai înalte standarde etice în orice activitate profesională şi contribuie la instaurarea climatului de bunavoinţă şi pace în lume.
Prin proiectele sale, un club Rotary poate aduce imbunatariri semnificative asupra vietii din comunitatea sa. Membrii Rotary se implica in proiecte care deservesc comunitatea si care izvorasc din probleme critice cum ar fii: saracia, foametea, copiii cu risc, analfabetism, violenta, mediu, sanatate, etc. De asemenea, rotarienii vin in sprijinul programelor pentru tineri, incurajeaza oportunitatile educationale si schimburile internationale pentru studenti, profesori si alte categorii, in scopul dezvoltarii profesionale.
Asociatia Club Rotary Campia Turzii alaturi de ceilalti rotarieni din cadrul Districtului 2241 Romania-Moldova isi propune sa contribuie la proiecte ce au ca țintă principală educația și sănătatea comunităților noastre. Doar așa vom putea lăsa generațiilor viitoare o bază solidă de dezvoltare.
In contextul temei anului rotarian actual care vizeaza educatia, clubul nostru isi propune sa sprijine invatamantul din municipiul Campia Turzii prin modernizarea unui laborator scolar sau sali de clasa din unul din colegiile / scolile generale/gradinitele/cresele din localitate”, era anunțul făcut de rotarienii din Câmpia Turzii, în toamna anului trecut, citat de turdanews.ro.
Școala ”Avram Iancu” a fost desemnată câștigătoare, în urma selecției organizate la nivelul localității. Practic, beneficiarii au primit finanțare pentru amenajarea și dotarea unui laborator modern de științe, în care se vor desfășura orele de fizică, chimie, biologie de la clasele gimnaziale și orele de științe și cunioașterea mediului, de la clasele primare.
Cu banii primiți, unitatea școlară a amenajat acest laborator și a achiziționat aparatura de specialitate necesară, astfel încât elevii să beneficieze de o experiență educațională de calitate, primind cunoștințe pe baza experimentelor, facilitându-se accesul la învățare prin descoperire, având posibilitatea să realizeze experimente și chiar microproiecte de cercetare.

Related posts

Sibiu Jazz Festival își ia „la revedere” până la ediția cu numărul 50

Stefana Muresan

Google susține mediul întreprinzător românesc. Proiect educaţional gratuit în Cluj-Napoca şi Timişoara

Stefana Muresan

Concurs de soluții de arhitectură pentru amenajarea standului național al Marii Britanii la târgul de carte Bookfest

redactia

Sediul CJ Cluj, prima clădire publică verde din România

Stefana Muresan

Carrefour va extinde la Cluj programul său de plată cu petul

Nora Dumitrescu

Cluj: Aplicaţie pentru telefon, de monitorizare a alunecărilor de teren şi avalanşelor

Stefana Muresan

Clujul și Timișoara, orașele regionale cu cea mai mare creștere imobiliară

Nora Dumitrescu

Prival va strânge deșeurile din Turda cu autospeciale Ford

Nora Dumitrescu

Arhitectul Șerban Țigănaș: România rămane atractivă atât privită din interior, cât și din exterior

redactia

Lasselsberger va produce 8 milioane mp de plăci ceramice în România

Nora Dumitrescu

Cluj: Aproape 300 de km de drumuri judetene pe care s-a turnat asfalt in ultimii doi ani

Stefana Muresan

Filmele de la TIFF, încărcate pe o platformă de streaming

Nora Dumitrescu

Aeroportul Internațional Cluj, record de 2 milioane de pasageri

Stefana Muresan

Cei mai doriți angajatori din România

Stefana Muresan

POZITIV TB: Daniel Metz, CEO NTT DATA Romania – “Orice criză este și o șansă”

Ligia Voro

Producătorul de mobilă Ecolor din Jucu mizează pe o cifră de afaceri de 73 mil. euro

Stefana Muresan

Aeroportul Cluj: 2.782.401 de călătorii au avut loc în 2018, crestere cu 3,5%

redactia

Netsky – show surpriză marca Electric Castle, pentru susținerea evenimentului caritabil Ghibstock

Stefana Muresan

”Tradiții nipone”, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Stefana Muresan

Investiție de 900.000 de lei pentru amenajarea curții Castelului de la Sâncrai, bijuteria din centrul Transilvaniei, în care se țineau baluri în urmă cu 200 de ani

Stefana Muresan

Două străzi din Cluj-Napoca, transformate cu 10 mil. euro, bani europeni

Stefana Muresan

Delgaz Grid plănuiește investiții în rețele de 1,9 miliarde de lei până în 2023

Traian Dan

Austriecii de la Rondocarton investesc 16 mil. euro pentru dezvoltarea fabricilor din Apahida şi Şura Mică

Stefana Muresan

Tabără de restaurare a Castelului Bánffy din Bonțida

Traian Dan

Leave a Comment