Cluj Cultural

Câmpia Turzii: Școala ”Avram Iancu”, beneficiara unui proiect al Club Rotary Câmpia Turzii

Miercuri va fi inaugurat un laborator modern de științe la școala ”Avram Iancu” din Câmpia Turzii, proiect considerat câștigător în urma selecției organizate de Club Rotary Câmpia Turzii, care a organizat un bal caritabil, în toamna anului trecut, pentru a asigura fondurile necesare pentru dotarea unui laborator școlar. Școala va beneficia de 20.000 de lei din partea rotarienilor.
”Rotary este o organizaţie de oameni de afaceri şi specialişti, reuniţi pe plan mondial, care au un rol activ in comunitatile in care traiesc, imbogatindu-si prin aceasta atat viata personala cat si pe cea profesionala. Rotary oferă ajutor umanitar, promovează cele mai înalte standarde etice în orice activitate profesională şi contribuie la instaurarea climatului de bunavoinţă şi pace în lume.
Prin proiectele sale, un club Rotary poate aduce imbunatariri semnificative asupra vietii din comunitatea sa. Membrii Rotary se implica in proiecte care deservesc comunitatea si care izvorasc din probleme critice cum ar fii: saracia, foametea, copiii cu risc, analfabetism, violenta, mediu, sanatate, etc. De asemenea, rotarienii vin in sprijinul programelor pentru tineri, incurajeaza oportunitatile educationale si schimburile internationale pentru studenti, profesori si alte categorii, in scopul dezvoltarii profesionale.
Asociatia Club Rotary Campia Turzii alaturi de ceilalti rotarieni din cadrul Districtului 2241 Romania-Moldova isi propune sa contribuie la proiecte ce au ca țintă principală educația și sănătatea comunităților noastre. Doar așa vom putea lăsa generațiilor viitoare o bază solidă de dezvoltare.
In contextul temei anului rotarian actual care vizeaza educatia, clubul nostru isi propune sa sprijine invatamantul din municipiul Campia Turzii prin modernizarea unui laborator scolar sau sali de clasa din unul din colegiile / scolile generale/gradinitele/cresele din localitate”, era anunțul făcut de rotarienii din Câmpia Turzii, în toamna anului trecut, citat de turdanews.ro.
Școala ”Avram Iancu” a fost desemnată câștigătoare, în urma selecției organizate la nivelul localității. Practic, beneficiarii au primit finanțare pentru amenajarea și dotarea unui laborator modern de științe, în care se vor desfășura orele de fizică, chimie, biologie de la clasele gimnaziale și orele de științe și cunioașterea mediului, de la clasele primare.
Cu banii primiți, unitatea școlară a amenajat acest laborator și a achiziționat aparatura de specialitate necesară, astfel încât elevii să beneficieze de o experiență educațională de calitate, primind cunoștințe pe baza experimentelor, facilitându-se accesul la învățare prin descoperire, având posibilitatea să realizeze experimente și chiar microproiecte de cercetare.

Related posts

Salina Turda a înregistrat un nou record de turiști, de aproape 690000: numărul ar putea crește în acest an

redactia

Banii europeni vin să salveze comorile de la ansamblul daco-roman Tirighina – Barboși

redactia

Biserica romano-catolică Sfântul Mihail din Cluj Napoca, reabilitată cu fonduri europene

Stefana Muresan

Consiliul Judetean Cluj va reabilita si moderniza peste 156 de km de drumuri judetene din categoria drumurilor de piatra si de pamant

Stefana Muresan

Cum intră banii UE în cea mai micuță comună a Regiunii Nord-Vest

Stefana Muresan

Pe lotul 3 al Autostrăzii Sebeş-Turda s-ar putea circula din martie

Stefana Muresan

Cluj-Napoca, cel mai important Digital Innovation Hub din centrul și estul Europei

Stefana Muresan

Lecții de business de la liderii marilor companii, oferite la Cluj-Napoca

Stefana Muresan

Beijing Genomics Institute analizează oportunitatea unui hub de cercetare în bioinformatică la Cluj Napoca

Stefana Muresan

Peste 300 de echipamente IT pentru copiii de la țară, prin intermediul IT4Kids

Traian Dan

USAMV Cluj-Napoca și-a completat patrimoniul cu o plantație viticolă de 65 ha în județul Sibiu: educație antreprenorială pentru un viitor punct turistic

Ion Surdu

Investiție de 900.000 de lei pentru amenajarea curții Castelului de la Sâncrai, bijuteria din centrul Transilvaniei, în care se țineau baluri în urmă cu 200 de ani

Stefana Muresan

Cum arată automobilul fără șofer în versiunea Bosch. Soluții pentru mașinile autonome, create la Cluj

redactia

Univers T a deschis Casa Călățele în Apuseni

Stefana Muresan

Cluj: Fondatorul Albalact, Raul Ciurtin, investește într-un centrul de agrement în Făget

Stefana Muresan

Câmpia Turzii se vrea smart city. Orange va extinde supravegherea video

Nora Dumitrescu

A demarat megaproiectul de apă-canalizare pentru Cluj și Sălaj

Nora Dumitrescu

Daniela Blidărean, un deceniu de antreprenoriat de succes  

Stefana Muresan

Salina Turda, promovată la Madrid

Nora Dumitrescu

Cluj-Napoca: West City Tower, cel mai înalt bloc de locuințe din România, aproape de finalizare

Stefana Muresan

Alberto Pezzi will be speaker at TCIC in Cluj-Napoca

Ligia Voro

Fostul Centru Militar Zonal din Cluj Napoca se transformă în Centrul Cultural Transilvania

redactia

Cluj: Multinaţională angajează IT-şti cu salarii de 10.000 de dolari

Stefana Muresan

UiPath deschide la Cluj al doilea birou din România

Stefana Muresan

Leave a Comment