Alba Infrastructura Ultimele stiri

Alba Iulia, primul oraș din România premiat de Uniunea Internațională a Transporturilor Rutiere

Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR), membră activă a Uniunii Internaționale a Transporturilor Rutiere (IRU), a anunțat că municipiul Alba Iulia a câștigat prestigiosul premiu internațional „Trofeul Orașului IRU 2017” , acordat de către de un juriu compus din reprezentanți importanți ai autorităților locale din întreaga lume, ai industriei turistice globale și ai transportului rutier profesionist.
IRU acordă la fiecare doi ani premiul „Trofeul oraşului”, acelor autorităţi locale care au implementat politici prietenoase autocarelor, recunoscând valoarea vizitatorilor care le descoperă oraşul la bordul unui autocar. Trofeul Oraşului face parte din Premiile internaţionale pentru Mobilitate Inteligentă – Smart Move, alături de Premiul IRU de Excelenţă pentru Autobuze şi Premiul de Inovare în Turismul cu Autocarul .
UNTRR în calitate de membră activă IRU a lansat campania globală Smart Move în România, alături de apelul pentru participarea la competiţiile internaţionale pentru obţinerea Premiilor pentru o Mobilitate Inteligentă Smart Move.
„Alba Iulia se angajează să devină o destinaţie turistică de excelenţă. Facilitarea accesului autocarelor turistice în oraşul nostru şi crearea unui mediu primitor pentru vizitatorii care vin cu autocarul este o componentă importantă a acestei ambiţii. Recunoaşterea oficială de către IRU a tuturor acestor eforturi ne confirmă nu numai că mergem într-o direcţie corectă, ci în cea mai bună “, a declarat primarul oraşului Alba Iulia, Mircea Hava.
De asemenea Radu Dinescu, secretar general UNTRR, a menţionat că: „Suntem deosebit de onoraţi de faptul că Municipiul Alba Iulia a acceptat invitaţia UNTRR de a candida la această competiţie internaţională, parte a campaniei globale pentru mobilitate inteligentă Smart Move – derulate de asociaţia noastră în România şi felicităm sincer Alba Iulia, primul oraş românesc câştigător al prestigiosului premiu internaţional IRU Trofeul Oraşului, care prin recunoaşterea sa la nivel internaţional ca destinaţie de excelenţă pentru turismul cu autocarul aduce o contribuţie valoroasă la promovarea imaginii României în lume.”
Municipiul Alba Iulia, a cărui candidatură a fost susţinută de UNTRR, a impresionat juriul internaţional IRU Smart Move prin proiectul să inovator „Alba Iulia – Smart City 2018 pentru o mobilitate inteligentă”, demonstrând o abordare colaborativă şi integrată a mobilităţii şi acordând o atenţie deosebită turismului de grup cu autocarul în planificarea mobilităţii. Măsurile implementate pentru primirea autocarelor turistice în oraş, cum ar fi locuri dedicate de parcare situate lângă atracţiile principale ale oraşului, precum şi facilităţile create pentru turiştii cu autocarul aduc oraşului Alba Iulia acest trofeu bine meritat.

Related posts

Alexandra Danciu, Star Transmission & Star Assembly: “Work hard, play hard!”

Ligia Voro

Consultații “second opinion” și diagnostic precis la un click distanță

Stefana Muresan

Mega Image a deschis un magazin la Oradea, urmează alte două în acest an

Traian Dan

Aerogara din Cluj a primit acreditarea internațională de sănătate

Nora Dumitrescu

Computer tomograf donat spitalului din Năsăud cu sprijinul unui cardinal de la Vatican

redactia

Grand Hotel Italia, hotelul de cinci stele din Cluj-Napoca, aduce cameriste din Venezuela. Ce salariu se oferă românilor

redactia

Universal Alloy, investiția anului în Maramureș

Nora Dumitrescu

Şapte firme vor să investească în viitoarea şcoală duală din Caransebeş

redactia

Șase noi proiecte câștigate de UMFST „George Emil Palade” din Târgu Mureș

Ligia Voro

Poziția industriei de protecția plantelor din România cu privire la aprovizionarea cu produse de protecția plantelor

Ligia Voro

La Timișoara se va construi un stadion ce va semăna cu arena Ilie Oană din Ploiești

Stefana Muresan

Trei companii vor dota spitalele sălăjene cu 16 tuneluri de dezinfecție

Nora Dumitrescu

Prezența mai multor companii din Fortune Global 500 în CEE va crește cererea pentru spații imobiliare

Ligia Voro

Clădire de birorui și spații comerciale în locul unui fost sediu de partid

Traian Dan

A fost scoasă la licitație Supervizarea Secțiunii 1 și 5 ale Autostrăzii Sibiu Pitești

Ligia Voro

GIC achizitioneaza P3 cu 2,4 miliarde de euro

Ionut Oprea

Școală de 5 milioane de euro în fostele unități militare de la Giroc, cu bani europeni

redactia

Taxiuri hibride, în premieră, pe străzile din Alba Iulia

Papuc Irina

Două lansări consecutive ale Synevo la Cluj-Napoca și Brașov

Ligia Voro

Maramureșul iese pe pierdere în 2020. Investiții în drumuri și deșeuri

Nora Dumitrescu

The sum of all fears, variant 2018: when CEOs' lack of digital culture opens all gates to hackers.

Ligia Voro

Proiect susținut din fonduri europene: Brașovenii de la Medo investesc 1,3 milioane de euro într-un centru de sănătate

redactia

TeraPlast lansează soluția optimă pentru instalații

Ligia Voro

Bucharest Stock Exchange and MedLife awarded in Warsaw

Ligia Voro

Leave a Comment