Hunedoara Ultimele stiri

750 de motive să sărbătorim orașul Deva și pe locuitorii săi

Astăzi se lansează Deva 750, un proiect care se va derula pe întreaga perioadă a anului 2019, când aniversăm 750 de ani de la prima atestare documentare a orașului nostru.

Suntem siguri că avem mult mai multe motive să sărbătorim orașul și pe locuitorii săi, dar vrem ca toți devenii să fie conștienți măcar de primele 750 de motive. Împreună, vrem să descoperim de ce ne iubim orașul și de ce încercăm să-l facem mai bun, să-l respectăm și să ne respectăm între noi.

Proiectul Deva 750 nu este și nu va fi niciodată un proiect politic. Este un proiect prin care ne propunem acțiuni civice, educative, sociale, culturale și sportive, pe care să le organizăm și să le desfășurăm împreună cu toți cei care doresc să ni se alăture, pe parcursul întregului an viitor.

Proiectul Deva 750, inițiat de Asociația D.E.V.A., este derulat de o echipă condusă de managerul de proiect Cătălin Hosu, împreună cu managerul de proiecte video Colin Hamilton și cu managerul de proiecte foto Adam Petto. Ambii sunt cetățeni străini, dar sunt și niște profesioniști de excepție care iubesc orașul în care s-au stabilit. Îi invităm lângă noi pe toți cei care doresc și pot să ajute: cetățeni, organizații, firme, instituții. Cu toții putem contribui la sărbătoarea Devei, ca voluntari, sponsori sau parteneri.

Astăzi, anunțăm și prima acțiune a proiectului. Este vorba de o acțiune de plantare. Vrem ca, de oriunde s-ar apropia cineva de orașul nostru, să vadă numărul 750 format din arbori, așa cum s-a întâmplat acum 50 de ani, pe dealul de la intrarea în Deva dinspre Sântuhalm, cunoscut, de atunci încoace, ca „Dealul 700”. Împreună cu partenerii noștri, suntem în curs de identificare a zonei celei mai potrivite – ne dorim o zonă care să fie vizibilă de pe autostradă, indiferent de direcția de deplasare. Odată ce ne vom hotărî asupra zonei, vom stabili și care este specia care va fi plantată.

O altă acțiune pe care vrem s-o inițiem cât de curând este aceea de a aduna 750 de imagini frumoase și reprezentative cu Deva, pentru un album aniversar, de colecție.

Avem foarte mult entuziasm și foarte multe idei. Încet-încet, le vom face cunoscute pe toate. Până atunci vă invităm să rămâneți alături de noi pe paginile online ale proiectului: site-ul www.deva750.ro (disponibilă în cel mai scurt timp) și pagina de facebook Deva 750 (disponibilă începând de astăzi).

Foto: Adam Petto

Related posts

Mai multi bani in industria hoteliera din CEE

Ionut Oprea

ASF suspendă activitatea directă de relații cu publicul

Ligia Voro

Autostrada Comarnic – Braşov: Alpenside a emis o factură de 2,89 milioane de lei

redactia

Seminar în cadrul proiectului european BE-Rural

Ligia Voro

Facultatea fără șomeri. Pepiniera de Cluj pentru Google, Facebook și Microsoft

redactia

Digital Park – Spațiu inovativ pentru afaceri colaborative

redactia

Judetul Cluj, promovat in Republica Moldova

redactia

VINTEST 2018 – VIN la EXPO! Iubesc Vinul Românesc

redactia

Perla turistică a Transilvaniei își redeschide porțile spre adâncuri

Nora Dumitrescu

Inspecția muncii a controlat fabricile de textile din Cluj

Nora Dumitrescu

Dotări de 2,5 milioane de euro pentru Spitalul Municipal Dr. Gavril Curteanu

Traian Dan

Elite Business Club Cluj 09 Mai 2018, Hotel Beyfin

A. I.

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj inaugurarează o nouă zonă de îmbarcare

redactia

ANCPI a înregistrat în 2018 peste 500.000 de imobile, cu peste 31% mai multe faţă de 2017

redactia

Micii producători își fac loc pe internet. Ciolanul afumat de Cluj, livrat la București

Nora Dumitrescu

Raport de admitere în comisia de transporturi pe Autostrada Târgu Mureş-Iaşi

redactia

GIC a finalizat acordul de achizitie a P3

Ionut Oprea

Jon Watkins appointed COO Western Europe for VGP

Ionut Oprea

Investiție de 1,8 milioane de euro făcută de Continental la Carei: o nouă stație de epurare a apei

Stefana Muresan

Ionuț Țața va conduce clusterele IT din România

Nora Dumitrescu

Vești bune pentru românii care lucrează în străinătate

redactia

Deva, 27 de proiecte pe fonduri europene depuse la Agenția de Dezvoltare Regională Vest

redactia

Maramureșul și-a făcut entitate pentru gestionarea deșeurilor

Nora Dumitrescu

Organizatorii celui mai mare festival de teatru din țară au amânat punerea în vânzare a biletelor

Ion Surdu

Leave a Comment