Investitii IT&C Real Estate Timiș

Compania de inteligenţă artificială Everseen îşi mută sediul principal la Timişoara

Compania Everseen, specializată în inteligență artificială, îşi va conduce activitatea de cercetare din cele trei sedii din New York, Belgrad şi Cork, din noul sediu din Timişoara. Compania a închiriat 1.250 mp în clădirea UBC 1 din Iulius Town Timișoara pentru singurul său sediu din România, acesta devenind sediul principal al firmei.

Noul birou al companiei este primul din România și din această zonă a Europei, căruia i s-a alăturat cel din Belgrad. Spațiul din Timișoara va permite susținerea grupului la nivel mondial, aici fiind sediul principal al firmei, de unde va fi coordonată întreaga activitate de cercetare din celelalte trei mari orașe în care compania este prezentă: New York, Belgrad și Cork.

Echipa din Timișoara numără peste 100 de angajați și dezvoltă tehnologii pentru optimizarea activității din domeniul retail, care urmează să fie lansate și pe piața românească.

„În urmă cu șase ani, am inaugurat primul nostru laborator de dezvoltare, într-o casă convertită din orașul Timișoara. În prezent, echipa noastră numără peste 100 de membri – mulți de la Universitatea Politehnica Timişoara – ca parte din familia în creștere de la Everseen. Ne-am luat angajamentul de a ne crește prezența în Timișoara cu mai multe angajări pe funcții precum dezvoltatori software, ingineri Quality Assurance, cercetători Machine Learning, DevOps, SysOps. Considerăm că inginerii, oamenii de știință și matematicienii din România sunt cei mai buni din lume și așteptăm cu nerăbdare să lucrăm cu echipa noastră pentru a ne extinde în noi industrii globale”, a declarat Alan O’Herlihy, CEO al Everseen.

Everseen este o companie înființată în 2008 de Alan O’Herlihy, originar din Irlanda, și este specializată în dezvoltarea de software pentru reducerea pierderilor la punctele de vânzare în industria de retail. Tehnologia dezvoltată de Everseen este utilizată de cinci din primii zece cei mai prolifici retaileri la nivel mondial. Aceasta este bazată pe analiza video și inteligența artificială pentru a reduce cu până la 90% omisiunile care intervin la scanarea item-ilor, care, anual, ajung la un cuantum de 90 de miliarde de dolari.

Related posts

Încep lucrările la viitoarele Băi Sărate din Ocna Mureş, investiție de de 5,9 mil. euro

redactia

P3 – depozit nou in pregatire

Transilvania Business

Alu Metal Guss, cea mai veche turnătorie de aluminiu din lume, își vinde fabrica de lângă Timișoara

Stefana Muresan

The Economist: Cluj-Napoca, proiect imobiliar uriaș în 2019; noi locuinţe pentru 200.000 de persoane

redactia

Școala duală, peste universități, în Timișoara

redactia

Deutsche Telekom va face arhivare electronică în centrul său de la Cluj

redactia

Conferința, fonduri europene – Regiunea Vest

Stefana Muresan

În primăvară va începe construcţia Uzinei BMW de la Debrecen

Traian Dan

Advanced Embedded Technologies (AET) Business Unit – verticala în plină dezvoltare a NTT DATA Romania  

redactia

HARMAN, 7.700 m2 in Metroffice, pe 10 ani

Ionut Oprea

Ghidul cu topul celor mai bune televizoare de pe piaţă

Stefana Muresan

London Festival of Architecture 2018 programme launch

Ionut Oprea

Romgaz analizează posibilitatea de a săpa noi sonde în Marea Neagră

Stefana Muresan

WHY “ROMANIA’S REAL ESTATE YEARBOOK 2020?”

Ionut Oprea

Hidrocentrala de la Tarniţa, cuprinsă în Strategia energetică a României

Stefana Muresan

China-CEE Investment Cooperation Fund II anunţă prima închidere cu un capital atras de 800 milioane de dolari

Stefana Muresan

ADR Vest Timişoara susţine conceptul Industrie 4.0 în cadrul unui proiect finanţat cu fonduri europene

Robert Bloancă

Bugetul Bihorului în dezbatere publică. Venituri estimate – 403 milioane lei

Traian Dan

Aradul va avea turnuri gemene de 21 de etaje; beneficiarul investiției, omul de afaceri arădean Gheorghe Cosma

Stefana Muresan

AdePlast pregăteşte deschiderea de fabrici noi la Craiova, Cluj-Napoca, Oradea şi Ploieşti

Stefana Muresan

Reţeaua privată de sănătate Regina Maria încheie anul cu o nouă tranzacţie, a şaptea din 2018

redactia

Cu aplicația DreamLab puteți ajuta la lupta împotriva cancerului la sân

Ligia Voro

Proiectul de dezvoltare pe termen lung a Aeroportului din Tîrgu Mureș, aprobat 

Ligia Voro

Georgică Cornu, reales Președinte al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș

Stefana Muresan

Leave a Comment