Investitii IT&C Real Estate Timiș

Compania de inteligenţă artificială Everseen îşi mută sediul principal la Timişoara

Compania Everseen, specializată în inteligență artificială, îşi va conduce activitatea de cercetare din cele trei sedii din New York, Belgrad şi Cork, din noul sediu din Timişoara. Compania a închiriat 1.250 mp în clădirea UBC 1 din Iulius Town Timișoara pentru singurul său sediu din România, acesta devenind sediul principal al firmei.

Noul birou al companiei este primul din România și din această zonă a Europei, căruia i s-a alăturat cel din Belgrad. Spațiul din Timișoara va permite susținerea grupului la nivel mondial, aici fiind sediul principal al firmei, de unde va fi coordonată întreaga activitate de cercetare din celelalte trei mari orașe în care compania este prezentă: New York, Belgrad și Cork.

Echipa din Timișoara numără peste 100 de angajați și dezvoltă tehnologii pentru optimizarea activității din domeniul retail, care urmează să fie lansate și pe piața românească.

„În urmă cu șase ani, am inaugurat primul nostru laborator de dezvoltare, într-o casă convertită din orașul Timișoara. În prezent, echipa noastră numără peste 100 de membri – mulți de la Universitatea Politehnica Timişoara – ca parte din familia în creștere de la Everseen. Ne-am luat angajamentul de a ne crește prezența în Timișoara cu mai multe angajări pe funcții precum dezvoltatori software, ingineri Quality Assurance, cercetători Machine Learning, DevOps, SysOps. Considerăm că inginerii, oamenii de știință și matematicienii din România sunt cei mai buni din lume și așteptăm cu nerăbdare să lucrăm cu echipa noastră pentru a ne extinde în noi industrii globale”, a declarat Alan O’Herlihy, CEO al Everseen.

Everseen este o companie înființată în 2008 de Alan O’Herlihy, originar din Irlanda, și este specializată în dezvoltarea de software pentru reducerea pierderilor la punctele de vânzare în industria de retail. Tehnologia dezvoltată de Everseen este utilizată de cinci din primii zece cei mai prolifici retaileri la nivel mondial. Aceasta este bazată pe analiza video și inteligența artificială pentru a reduce cu până la 90% omisiunile care intervin la scanarea item-ilor, care, anual, ajung la un cuantum de 90 de miliarde de dolari.

Related posts

NTT DATA Romania: Ce se întâmplă cu industria Automotive?

Ligia Voro

EXCLUSIVE NETWORKING AT THE LUXURY GALA PARTY YACHT CLUB DE MONACO

Stefana Muresan

Industria națională de apărare a dezvoltat și produs un scaner termic de concepție 100% românească

Ion Surdu

Coresi Avantgarden – proiect de regenerare urbană în Brașov

Ligia Voro

UiPath la forumul economic franco-român – “Poveștile care schimbă jocul”

Ligia Voro

BusinessMark va reuni în data de 21 noiembrie 2018, la Hotel RadissonBlu din București, cei mai importanți jucători din real estate

redactia

Noi oportunitati economice pentru oamenii de afaceri din Timis, dupa vizita ambasadorului Mexicului

Stefana Muresan

Zacaria livrează prima clădire din cel mai mare parc industrial din Sibiu

Stefana Muresan

Aquaparkul Nymphaea, cel mai tare din România şi Europa de est

Traian Dan

P3 – “Industrial Development of the Year”

Târgu Secuiesc, încă trei proiecte cu finanțare europeană

Ligia Voro

Hunedoara: Proiect finanţat cu fonduri europene de peste 35,74 milioane euro

Stefana Muresan

Frisbo oferă transport gratuit al stocului în depozite sigure pentru magazinele fizice afectate de măsurile împotriva răspândirii noului coronavirus

Nicolae Pop

Ministerul Apărării va construi la Făgăraş o fabrică de nitroceluloză

Stefana Muresan

La Timişoara, primăria pregăteşte o autostradă pentru biciclete lungă de 17 kilometri, o investiţie, 3,6 milioane euro

Robert Bloancă

Evoluția kilometrilor de autostradă deschiși circulației în ultimii zece ani. Creștere cu peste 200%

redactia

305 apartamente, 22 de case și un centru comercial, pe terenul IMAR, fosta fabrică de mobilă din Arad

Stefana Muresan

Compania de software Endava îşi extinde activitatea din Timişoara

Robert Bloancă

CBRE: Stocul industrial a depășit pragul de 4 milioane mp

Ligia Voro

Cursele charter spre destinaţii turistice, de pe Aeroportul Internaţional Timişoara, au fost folosite de 65.000 de clienţi

Robert Bloancă

MIPIM PropTech Summit

Transilvania Business

„Ghidul celor mai bune practici privind comunicarea în relația cu investitorii” by BVB

Ligia Voro

Vodafone menține românii contectați în „Cea mai performantă rețea mobilă”

Ligia Voro

Nestle, MHP, Tech Mahindra – noi chiriași în Vox Technology Park

Ligia Voro

Leave a Comment