Investitii IT&C Real Estate Timiș

Compania de inteligenţă artificială Everseen îşi mută sediul principal la Timişoara

Compania Everseen, specializată în inteligență artificială, îşi va conduce activitatea de cercetare din cele trei sedii din New York, Belgrad şi Cork, din noul sediu din Timişoara. Compania a închiriat 1.250 mp în clădirea UBC 1 din Iulius Town Timișoara pentru singurul său sediu din România, acesta devenind sediul principal al firmei.

Noul birou al companiei este primul din România și din această zonă a Europei, căruia i s-a alăturat cel din Belgrad. Spațiul din Timișoara va permite susținerea grupului la nivel mondial, aici fiind sediul principal al firmei, de unde va fi coordonată întreaga activitate de cercetare din celelalte trei mari orașe în care compania este prezentă: New York, Belgrad și Cork.

Echipa din Timișoara numără peste 100 de angajați și dezvoltă tehnologii pentru optimizarea activității din domeniul retail, care urmează să fie lansate și pe piața românească.

„În urmă cu șase ani, am inaugurat primul nostru laborator de dezvoltare, într-o casă convertită din orașul Timișoara. În prezent, echipa noastră numără peste 100 de membri – mulți de la Universitatea Politehnica Timişoara – ca parte din familia în creștere de la Everseen. Ne-am luat angajamentul de a ne crește prezența în Timișoara cu mai multe angajări pe funcții precum dezvoltatori software, ingineri Quality Assurance, cercetători Machine Learning, DevOps, SysOps. Considerăm că inginerii, oamenii de știință și matematicienii din România sunt cei mai buni din lume și așteptăm cu nerăbdare să lucrăm cu echipa noastră pentru a ne extinde în noi industrii globale”, a declarat Alan O’Herlihy, CEO al Everseen.

Everseen este o companie înființată în 2008 de Alan O’Herlihy, originar din Irlanda, și este specializată în dezvoltarea de software pentru reducerea pierderilor la punctele de vânzare în industria de retail. Tehnologia dezvoltată de Everseen este utilizată de cinci din primii zece cei mai prolifici retaileri la nivel mondial. Aceasta este bazată pe analiza video și inteligența artificială pentru a reduce cu până la 90% omisiunile care intervin la scanarea item-ilor, care, anual, ajung la un cuantum de 90 de miliarde de dolari.

Related posts

HAGAG demarează lucrările la H VICTORIEI 109

Stefana Muresan

ATENOR announces the obtaining of the Building Permit for @EXPO project

Ionut Oprea

Investiţiile străine directe au scăzut în primele 9 luni ale anului

Papuc Irina

TAGRO made by IRUM, lansat oficial și la INDAGRA 2018

redactia

Digital Nation lansează programul „Profesor în Online” pentru cadre didactice

Traian Dan

Parcări supraetajate în serie la Zalău

Nora Dumitrescu

O importantă companie germană din automotive îşi mută centrul de dezvoltare în clădirea ISHO din Timişoara

Robert Bloancă

Colliers: Volumul investițiilor în România a atins 8,5% din totalul pieței est-europene, aproape dublu față de cota de 4,7% din 2019

redactia

[Enjoy Transylvania!] Brașovul, atractiv pentru investiții naționale și internaționale

Transilvania Business

Tentativă de fraudă electronică la Endava. Cum acționează hackerii

Nora Dumitrescu

Zborurile spre Italia revin de miercuri pe Aeoportul Internaţional Timişoara. Spre Franţa, de la finalul săptămâniii

Robert Bloancă

UVT – apreciată afară, penalizată în țară

Stefana Muresan

Prime Kapital va construi un centru comercial pe terenul fostei fabrici Armătura Zalău

redactia

Satu Mare: Polonezii de la Serinus Energy au demarat producţia de gaze în Moftinu

Stefana Muresan

IHG® Hotels & Resorts opens two new hotels in the heart of Poland’s capital

Ionut Oprea

Germanii ridică un data center cu 300 de rack-uri la Cluj

Nora Dumitrescu

Două zile până la evenimentele Transilvania Open 4 Business 2017! 

Ligia Voro

Nutechnologies – Primul HUB de printare 3D industrial din România

Transilvania Business

Apartamente mai scumpe în marile orașe ale Transilvaniei

Nora Dumitrescu

Bucharest – skyline by 2025: New landmarks for more performance in sports

Ionut Oprea

P3, repere pentru expansiune de business

Ionut Oprea

Cluj-Napoca, în preferințele românilor care vor să se mute în țară

Stefana Muresan

NTT DATA și Microsoft anunță colaborarea strategică pentru a asigura noi soluții digitale

Ligia Voro

Elrond a lansat aplicația care va atrage milioane de oameni în tehnologia blockchain

Ion Surdu

Leave a Comment