Lideri si afaceri Slider Ultimele stiri

Noul birou al AHK România

Numeroși oaspeți din mediul economic și politic au participat, marți, 25 februarie, la inaugurarea oficială a noului birou AHK România în cadrul Hotspot Workhub, un spațiu de coworking nou, în clădirea The Mark, în zona Gării de Nord, pe Calea Griviței 84-98.

Ambasadorul Germaniei la București, ES Cord Meier-Klodt, a subliniat în discursul său că România este un amplasament ideal pentru investiții în cercetare în tehnologiile high-end și ciclurile de producție de mâine. Companiile germane din România își dezvoltă continuu capacitățile de producție în aceste domenii. „România oferă o scenă vie pentru start-up-uri și tocmai în acest domeniu există potențial imens pentru companiile germane. Noi concepte de muncă se dezvoltă, așa cum se întâmplă în acest spațiu de coworking”, a spus Meier-Klodt. AHK este deci mai aproape de scena start-up-urilor, inovatoare și creative, cu care și firmele germane trebuie să se conecteze cât mai mult.

Sebastian Metz, directorul general AHK România, este încântat de acest concept: „Ne dorim să creăm un nou nivel de comunitate pentru angajații și membrii noștri. Vrem să devenim mai inovativi, mai moderni, dorim să dezvoltăm noi forme de networking și să deschidem mai mult comunitatea noastră. Toate acestea sunt posibile în noul spațiu de birouri”, a declarat Metz.

Freya Lemcke, Reprezentanta Uniunii Camerelor de Comerț și Industrie pe lângă UE de la Bruxelles, a arătat că alegerea AHK de a se muta în acest spațiu corespunde spiritului timpului și arată că AHK dorește să rămână relevantă, să experimenteze formate noi și să pregătească relațiile economice și companiile pentru viitor. Președintele AHK, Dragoș Anastasiu, a completat că aceste spații foarte moderne încurajează inovarea și creativitatea.

AHK România (Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană) este reprezentanța oficială a economiei germane și totodată cea mai mare Cameră de comerț bilaterală din România și numără peste 600 de firme-membre, oferind companiilor o platformă importantă pentru networking, schimb de informații și experiențe. Prin serviciile pe care le oferă și prin evenimentele pe care le organizează, AHK România susține activ companiile germane la intrarea lor pe piața românească și este totodată partener al firmelor românești interesate de piața germană. În România AHK se implică activ în implementarea sistemului dual de învățământ după model german și a înființat platforma GreenTech econet romania, cât și o Curte Permanentă de Arbitraj.

Related posts

Constructorul Conrep va moderniza o axă rutieră importantă din Maramureș

Nora Dumitrescu

Wizz Air caută însoțitoare de bord la Oradea

Traian Dan

BVB și OPCOM vor colabora pentru implementarea serviciilor de CCP pe piața de capital și cea de energie

redactia

Premii de peste 4.500 de euro pentru studenți la Energy Challenge 2021

Traian Dan

Orașul în care companiile private investesc peste un milion de euro pentru a-l face primul ”SMART City” din România

Stefana Muresan

Medicina de urgență din Luduș are nevoie de sprijinul comunității locale!

Transilvania Business

Conferința FinTech și educație și Gala EduFin în cadrul Global Money Week

Traian Dan

Crăciun în România, afacere de 18 milioane de euro

redactia

UBER și UBB, parteneriat pentru dezvoltarea economiei digitale și colaborative

Stefana Muresan

Proiect rezidențial de 3.000 de apartamente la Apahida

Nora Dumitrescu

Life Solutions, soluții pentru medicina personalizată, de la diagnostic la tratament

Stefana Muresan

Grupul Agta Record impune noi standarde pe piaţa românească

Stefana Muresan

AECTRA Plastics: Staying tuned for more

Transilvania Business

Clujul își montează panouri fotovoltaice pe șapte clădiri publice

Nora Dumitrescu

Producătorul francez Lacoste vinde fabrica din Sibiu uneia dintre cele mai mari companii de textile și îmbrăcăminte din lume

Stefana Muresan

2 miliarde de puieți forestieri plantați de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva din 1991 încoace

Ligia Voro

CBRE România l-a recrutat pe Gijs Klomp pentru funcția de Head of Investment Properties

Ligia Voro

Contractul pentru modernizarea unui sector al Centurii București, reziliat

Ligia Voro

România vrea să organizeze conferința europeană a clusterelor

Stefana Muresan

ContiTech Nădab are un nou director general

Stefana Muresan

CHEP anunţă schimbări în conducerea subsidiarei din România şi la nivel european

Ligia Voro

Continental Sibiu se extinde: un spațiu de producție și un centru de cercetare vor fi inaugurate până la final de an

Papuc Irina

B. Braun începe lucrările la cea mai mare investiție greenfield a grupului din România, în Timiș. Investiția totală este de 120 de milioane de euro și va genera 250 de noi locuri de muncă

Stefana Muresan

Timişul, Aradul și Bihorul, în fruntea producției de grâu din România

redactia

Leave a Comment