Lideri si afaceri Slider Ultimele stiri

Noul birou al AHK România

Numeroși oaspeți din mediul economic și politic au participat, marți, 25 februarie, la inaugurarea oficială a noului birou AHK România în cadrul Hotspot Workhub, un spațiu de coworking nou, în clădirea The Mark, în zona Gării de Nord, pe Calea Griviței 84-98.

Ambasadorul Germaniei la București, ES Cord Meier-Klodt, a subliniat în discursul său că România este un amplasament ideal pentru investiții în cercetare în tehnologiile high-end și ciclurile de producție de mâine. Companiile germane din România își dezvoltă continuu capacitățile de producție în aceste domenii. „România oferă o scenă vie pentru start-up-uri și tocmai în acest domeniu există potențial imens pentru companiile germane. Noi concepte de muncă se dezvoltă, așa cum se întâmplă în acest spațiu de coworking”, a spus Meier-Klodt. AHK este deci mai aproape de scena start-up-urilor, inovatoare și creative, cu care și firmele germane trebuie să se conecteze cât mai mult.

Sebastian Metz, directorul general AHK România, este încântat de acest concept: „Ne dorim să creăm un nou nivel de comunitate pentru angajații și membrii noștri. Vrem să devenim mai inovativi, mai moderni, dorim să dezvoltăm noi forme de networking și să deschidem mai mult comunitatea noastră. Toate acestea sunt posibile în noul spațiu de birouri”, a declarat Metz.

Freya Lemcke, Reprezentanta Uniunii Camerelor de Comerț și Industrie pe lângă UE de la Bruxelles, a arătat că alegerea AHK de a se muta în acest spațiu corespunde spiritului timpului și arată că AHK dorește să rămână relevantă, să experimenteze formate noi și să pregătească relațiile economice și companiile pentru viitor. Președintele AHK, Dragoș Anastasiu, a completat că aceste spații foarte moderne încurajează inovarea și creativitatea.

AHK România (Camera de Comerț și Industrie Româno-Germană) este reprezentanța oficială a economiei germane și totodată cea mai mare Cameră de comerț bilaterală din România și numără peste 600 de firme-membre, oferind companiilor o platformă importantă pentru networking, schimb de informații și experiențe. Prin serviciile pe care le oferă și prin evenimentele pe care le organizează, AHK România susține activ companiile germane la intrarea lor pe piața românească și este totodată partener al firmelor românești interesate de piața germană. În România AHK se implică activ în implementarea sistemului dual de învățământ după model german și a înființat platforma GreenTech econet romania, cât și o Curte Permanentă de Arbitraj.

Related posts

Floria.ro vine în ajutorul florăriilor din țară prin extinderea rețelei de parteneri

Ligia Voro

Primul centru de formare profesională integrată din România, la Oradea; investiție de 3 mil. euro, din fonduri comunitare

Stefana Muresan

Metalica Oradea a donat 100 de produse grupurilor vulnerabile din Oradea

Traian Dan

Școli din Mureș, modernizate cu fonduri europene

Stefana Muresan

Forestierii sunt supărați din cauza inițiativei legislative în domeniul pădurilor

Ligia Voro

JTRE has selected contractors for the Eurovea extension, including the first Slovak skyscraper

Papuc Irina

Satul Richiş din Sibiu, magnet pentru turiştii din Germania, Franţa, Olanda, Italia sau SUA

redactia

De la EBS la NTT DATA. Propria rețetă de succes

Ligia Voro

Aquaphor: Apă minerală direct de la robinetul din bucătărie

Stefana Muresan

Autostrada Lugoj – Deva: şoferii vor economisi 45 de minute după inaugurarea loturilor 3 şi 4

Stefana Muresan

Un start-up românesc din domeniul turismului are rezultate pe timp de criză

Traian Dan

Ion Sterian, numit director general al Transgaz; Marius Vasile Lupean, director economic

Stefana Muresan

Investiții de peste 10 milioane de euro, prin Regio-POR, în județul Hunedoara. Se înființează Muzeul Civilizației Dacice la Orăștie

Nicolae Pop

Digital Days 2019, pledoarie pentru marketingul digital

Traian Dan

Autobuze noi cu inscripția ”Produs în România” pe străzile din Republica Moldova

redactia

Smart ID Dynamics, “Partner of the year 2018” pentru Europa Centrală și de Est

Ligia Voro

Tramvaiele vor circula din nou în Reșița, după 8 ani, datorită fondurilor europene

redactia

Ședinţă ordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Vest; oportunități de finanțare încă disponibile

Stefana Muresan

Electrogrup se pregătește de listarea la Bursa de Valori Bucureşti

Stefana Muresan

Brașov: Tractorul U650 va fi comercializat din nou în România, la prețul de 16.000 de euro

Stefana Muresan

P3 announces top speaker line-up for its 2017 Conference

Ionut Oprea

Pepco, luat cu asalt după redeschidere

Nora Dumitrescu

Producătorul de lacuri şi vopsele Azur din Timişoara, cifră de afaceri de 25,5 mil. euro în primele nouă luni

Stefana Muresan

China is already on a recovering trend after the Covid-19 outbreak

Papuc Irina

Leave a Comment