Industrie Ultimele stiri

Mesajul șefului Simex: “Vânzarea și relocarea Micro ne vor reduce costurile”

Proprietarul grupului de mobilă din Șimleu Silvaniei, Dumitru Blaga, a justificat înstrăinarea terenului fabricii Micro Simex către retailerul german Lidl prin necesitatea reducerii costurilor și prin faptul că unitatea se afla într-o zonă de locuințe.

„Există o promisiune de vânzare către Lidl de anul trecut a terenului situat în Șimleu Silvaniei, pe str. Tudor Vladimirescu (Micro Simex). În prezent suntem în proceduri de autorizare, demolare și construire care credem că se vor finaliza în 2022. Am cumpărat în 2003 această secție de mobilă, pe când era în paragină (falimentul Simob) și fără activitate, fiind construită din 1954.

Cea mai mare parte a clădirilor sunt vechi și, mai mult, ne aflăm într-o zonă cu locuințe. Odată cu relocarea activității, vom reduce costurile prin concentrarea în celelalte fabrici. Simex este un brand șimleuan recunoscut la nivel mondial prin mobila produsă cu prelucrarea și adăugare de valoare lemnului și așa trebuie să rămână pentru orașul nostru. Vă rog să apreciați și să susțineți Simex!

În secția de mobilă care se vinde lucrează 32 tâmplari, care au loc de muncă asigurat și se vor muta, în 2022, în celelalte fabrici din Șimleu și Nușfalău. Nu țin pe nimeni în “spate” și apreciez valoarea profesională și socială a întregului colectiv al Simex, căruia îi sunt profund recunoscător.

În industria mobilei nu este ușor, dar răzbim cu încredere că ne va fi mai bine tuturor. Prin această vânzare securizăm siguranța locurilor de muncă și a afacerii în sine, în această perioada grea, de pandemie. Sunt convins că investiția Lidl în Șimleu Silvaniei va duce la dezvoltarea orașului și îl va face mai frumos, respectiv la o ofertă suplimentară și concurențială de produse alimentare a marilor magazine existente.

Prezența unui magazin recunoscut ca Lidl în orașul nostru va prezenta interes și încredere mai mare investitorilor, dar și prin creerea de noi locuri de muncă, ce trebuie să ducă implicit la creșterea nivelului de viață al tuturor. Sunt doritor de performanță și ofer sprijin celor care pot să facă mai mult pentru Șimleu”, a transmis acționarul majoritar.

Grupul de mobilă Simex va vinde retailerului german Lidl terenul pe care se află una dintre fabricile sale din Șimleu Silvaniei, iar producția va fi mutată în afara orașului, în localitățile Cehei și Nușfalău. Simex avea în 2019 vânzări de 11 milioane de euro, cu patru fabrici și 700 de angajați.

Related posts

Parc de cartier amenajat lângă un nou parking din Cluj-Napoca

Nora Dumitrescu

ELCO lansează o nouă gamă de cazane industriale adaptată noilor cerințe din piața locală de construcții

Ionut Oprea

Semtest BVN, genetică în condiții de siguranță

Florin Marcel

Super Farm Land – accesorii pentru toţi fermierii

Stefana Muresan

Fab Lab Iasi: Raport privind spatiile de Coworking din Europa Centrala si de Est

Stefana Muresan

Sameday lansează un nou serviciu de livrare la domiciliu. „Încercăm să ne adaptăm”

Ion Surdu

Timişul are peste 19.000 de persoane trecute în şomaj tehnic

Robert Bloancă

Alev Interiors, confort și calitate durabilă

Stefana Muresan

AHK Industrial Suppliers Forum 2020 – Cel mai mare târg virtual din Europa dedicat furnizorilor

Nicolae Pop

Tribunalul Arbitral de la Geneva îi dă dreptate lui Remus Borza

Stefana Muresan

Arhitecții cer sprijin pentru a întocmi o listă a celor mai apreciați colegi ai lor din ultimii 100 ani

Stefana Muresan

Constructorii clujeni de la ACI, investiție de 12 mil. euro într-un ansamblu rezidenţial cu 170 de apartamente

Stefana Muresan

Parteneriatul dintre Regiunea Centru si Landul Brandenburg a împlinit 10 ani

redactia

5 abilități esențiale pentru viitor dezbătute la ediția a III-a a Conferinței Arhitecții Educației!

redactia

NTT DATA Romania, premiul special al juriului în cadrul Transilvania Tech Industry Awards

Stefana Muresan

Bistriţa Năsăud, Maramureş și Sibiu – centre de colectare lână şi piei de animale

Stefana Muresan

Mercedes-Benz, reclamă impresionantă filmată în Sibiu

Stefana Muresan

Programul ”Casa Verde” 2019: Finanțare de la stat cu 20.000 de lei pentru instalarea de panouri fotovoltaice

redactia

Cine a câștigat contractele pentru primenirea apei și canalizării Turzii

Nora Dumitrescu

Irlandezii profită de Brexit. Vor să investească la Cluj

Nora Dumitrescu

Contractul pentru modernizarea unui sector al Centurii București, reziliat

Ligia Voro

Mulberry Development deschide clădirea ISHO Offices

Stefana Muresan

Companiile au la dispoziție anunțuri gratuite de angajare pe platforma eJobs

Traian Dan

2019 – anul marilor schimbari. Apare Dacia cu motor de Mercedes

redactia

Leave a Comment