Elevi din județele Bistrița-Năsăud și Cluj au participat la evenimentul deschis de guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu.
BNR, Ministerul Educației și Inspectoratele Școlare Județene au desfășurat o lecție națională de educație financiară cu scopul creșterii nivelului de conștientizare a importanței educației financiare în rândul elevilor.
Evenimentul a fost deschis de către guvernatorul BNR, care a primit la sediul băncii vizita a 50 de elevi de clasa a VIII-a din capitală, însoțiți de profesorii lor, cu care a discutat pe durata unei ore despre istoria banilor și a băncilor.
În paralel, echipele de educație financiară din sediul central și din toate sucursalele și agențiile BNR din țară au interacționat cu elevi și cadre didactice de la unități de învățământ din toate județele țării. Efortul a cumulat 1.476 unități școlare și 5.548 clase de elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal cu un total de 136.082 participanți.
13.000 de participanți în Transilvania
La activitățile organizate de Sucursala Regională Cluj au participat 200 unități școlare din județele Cluj și Bistrița-Năsăud, cumulând 516 clase de elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal, cu un total de 12.900 participanți.
Acest eveniment este parte a preocupărilor constante ale băncii centrale de a promova importanța educației financiare, susținute și prin programele și proiectele derulate la nivel național încă din 2009 și cuprinse în strategia multianuală de acțiune în domeniul educației financiare a BNR.