București Lideri si afaceri Ultimele stiri

Consiliul Investitorilor Străini și-a ales un nou președinte

Consiliul Investitorilor Străini – FIC are o nouă echipă executivă aleasă de comitetul director la începutul mandatului său de un an. Ramona Jurubiță, Country Managing Partner al KPMG România, este noul președinte FIC. Alături de Ramona, echipa executivă este completată de doi vicepreședinți, Eric Stab, Chairman & CEO al Engie România și Georgios Stassis, CEO & Country Manager al Enel România și de Daniel Anghel, membru în board-ul PwC și Tax and Legal Services Leader, ca trezorier.

Franz Weiler, CEO UNIQA Asigurări, și-a încheiat al doilea mandat ca președinte FIC, și continuă sa fie membru în comitetul director al organizației: “A fost o provocare pentru mine să fiu președintele uneia dintre cele mai importante organizații a mediului de afaceri care reprezintă investitorii străini în România. Nu pot spune că au fost cei mai ușori ani dacă privesc contextul politic sau procesul legislativ. Comunitatea noastră s-a văzut pusă în fața mai multor ordonanțe de urgență care au slăbit încrederea investitorilor, începând cu cea care a reglementat transferul contribuțiilor de la angajator la angajat – căreia nici astăzi nu-i înțelegem rostul – și terminând cu bine-cunoscuta OUG 114/2018. Acesta cred că este și motivul pentru care investițiile străine din România nu au avut creșteri semnificative în ultimii ani, în ciuda unei performanțe economice notabile și a faptului că nevoia de investiții este foarte mare. Creșterea economică din ultima vreme a fost bună pentru companii, nu ne ferim să spunem asta. Ceea ce am încercat, însă să transmitem autorităților este că am dori să vedem o viziune pe termen lung despre dezvoltarea durabilă a României și mai puțin măsuri cu orizont foarte scurt. Pe măsură ce economia și societatea s-au schimbat, FIC s-a adaptat și cred că cea mai importantă transformare este că am început să fim mai prezenți în sfera publică, să explicăm pe înțelesul tuturor cum funcționează investițiile străine și care este contribuția lor la dezvoltarea economică. Discursul îndreptat împotriva companiilor străine ne-a luat puțin prin surprindere. Companiile sunt făcute de oameni și oamenii pot face greșeli. Nu vedem nicio problemă într-o dezbatere publică despre cazuri concrete, dimpotrivă. Astfel de discuții trebuie să aibă loc. Nu putem fi, însă de acord cu generalizări lipsite de orice fundament care spun că ”străinii” au venit doar să ”profite” de România. O astfel de afirmație este pur și simplu greșită dacă te uiți la contribuția pe care au avut-o investitorii străini la dezvoltarea țării în ultimii 20 de ani. Este misiunea comunității noastre să explice aceste lucruri”.

Ramona Jurubiță, noul președinte FIC, este membru în comitetul director din 2017 și în perioada ianuarie – iunie a acestui an a fost și coordonator al Coaliției pentru Dezvoltarea României din partea FIC. “Este o mare onoare, dar și o responsabilitate alegerea mea ca președinte FIC și vreau să le mulțumesc colegilor pentru că mi-au acordat această încredere. România trebuie să își propună convergența economică cu economiile Europei Occidentale. Este un obiectiv realist, dar pentru realizarea lui sunt necesare volume mari de investiții, în special în infrastructură. Fondurile publice, din bugetul național sau cel european, sunt vitale pentru această dezvoltare, dar sectorul privat are și el
un rol crucial. Îmi doresc ca Guvernul să facă pași pentru a reconstrui încrederea sectorului privat în autorități și să conștientizeze rolul indispensabil pe care companiile private îl au în dezvoltarea economică și în creșterea prosperității tuturor. Ultimele măsuri, prin care s-a încercat atenuarea celor mai dăunătoare efecte ale OUG 114 sunt un astfel de pas în direcția bună și îmi doresc să întărim această relație și dialogul dintre mediul public și cel privat. Este în interesul general să reușim
să dezvoltăm un parteneriat veritabil pentru că vom putea pune astfel bazele unei societăți care are atât un sector privat prosper, dar și servicii publice de cea mai bună calitate. Trebuie încurajate atât investițiile străine, cât și cele locale. Multe dintre companiile de succes din România sunt astăzi rezultatul interacțiunii dintre capital și talent, local și internațional. Membrii comitetului director FIC vin
dintr-o paletă largă de industrii și pot oferi autorităților opinii valoroase despre cum să asigure o dezvoltare economică pe toate palierele și care să fie trainică în timp. Vom continua să lucrăm cu colegii noștri de la Coaliția pentru Dezvoltarea României pentru a vorbi pe o singură voce despre cele mai importante lucruri pentru economie. Sunt, de asemenea, nerăbdătoare să lucrez alături de colegii mei din echipa executivă, Eric, Georgios și Daniel și alături de întreg comitetul director al FIC”, a declarat noul președinte.

În data de 28 mai, membrii FIC au ales un nou comitet director compus din 15 persoane:

Daniel ANGHEL, PwC România, Tax and Legal Services Leader
Dan BĂDIN, Deloitte Tax and Legal, Partner-in-Charge
Francois BLOCH, BRD-GSG, CEO and Chief Country Officer
Liudmila CLIMOC, Orange România, CEO
Dana CONSTANTINESCU, GSK România, General Manager
Christophe DRIDI, Renault/Automobile Dacia, Managing Director, President &CEO
Alexey GOLOVIN, KMG International, Chief Legal and Corporate Affairs Officer
Ramona JURUBIȚĂ, KPMG România, Country Managing Partner
Sven MARINUS, Sodexo Pass România, CEO
Mircea MOGA, Mega Image, General Manager
Veronica SAVANCIUC, Mullen Lowe Group, President & CEO
Eric STAB, ENGIE România, Chairman & CEO, Executive Director Eastern Europe
Georgios STASSIS, Enel România, CEO and Country Manager
Christina VERCHERE, OMV Petrom, CEO
Franz WEILER, UNIQA Asigurări, CEO

Related posts

Max Mara, Luisa Cerano sau Paper London, printre clienții fabricii de textile Târna­va din Sighişoara

Stefana Muresan

EMI INTERNATIONAL donează spitalelor 20 de porți de dezinfectare pe bază de dezinfectant lichid

Ligia Voro

Un arhitect mureşean, curatorul proiectului „Mnemonics” la Bienala de Arhitectură de la Veneția

Stefana Muresan

Angajații companiilor membre ABSL au ajutat la amenajarea spațiului de joacă de la SOS Satele Copiilor din Capitală

redactia

SOCIETATEA ROMÂNĂ DE HOMEOPATIE: În favoarea homeopatiei stau dovezile clinice din studii controlate; homeopatia – practicată exclusiv de medici

Stefana Muresan

Debt in Emerging Markets Forum

Ionut Oprea

OKOSH –  un nou concept de Smart Home se lansează pe piața din România

redactia

Logistic and commercial hub in Moldova, best deal: 14 ha of land with buildings and utilities near Barlad Ring Road, close to the highway corridor towards Albita Customs

Ionut Oprea

Admitere la USAMV Cluj: 1766 locuri licenţă şi 737 locuri master

Stefana Muresan

Interviu cu prorectorul pentru Cercetare al Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca: UBB pune accentul pe realizarea proiectului InfoBioNano4Health

Ion Surdu

Transelectrica anunţă deblocarea, după zece ani, a unei investiţii de peste 83 milioane lei, LEA 400 kV Oradea-Bekescsaba

Stefana Muresan

Grupul TeraPlast vrea să demareze trei investiţii în valoare de 15 milioane euro

redactia

Prima rețea de stații de gaz natural comprimat, proiect de 5,2 mil. euro. Printre orașele vizate: Timişoara, Arad, Sibiu şi Deva

Stefana Muresan

Tehnologiile viitorului la Bosch Future Mobility Day 2019

Stefana Muresan

Oradea va adera la Rețeaua Europeană a Orașelor Sănătoase. Investiții de peste 20 de milioane de euro în sănătate

redactia

Toate proiectele cu finanțare europeană depuse de Primăria Sibiu în ultimii 2 ani au fost aprobate: investiții de peste 75 de milioane de euro

Papuc Irina

MedLife își mărește pachetele de acțiuni din grupurile SAMA Craiova și PDR Brașov

redactia

BILANȚ: În 2019, BusinessMark a organizat 60 de evenimente

Papuc Irina

Workshop gratuit pentru antreprenori, organizat de Raiffeisen Bank la Oradea

Traian Dan

Mihai Daraban la Indagra 2018: Vrem să pariem pe procesare. Indagra Food să depășească Indagra

redactia

Peste 300 mil. lei, pentru reabilitarea a trei drumuri județene din Bihor

Stefana Muresan

Tineri antreprenori: Mihaela Bogdan, afacere cu produse cosmetice 100% naturale.

Ionel Albu

IPEC Alba Iulia, compania cu cel mai ridicat grad de automatizare din țară, al treilea producător mondial de farfurii

Stefana Muresan

Câmpia Turzii va avea un complex sportiv cu skate park

Nora Dumitrescu

Leave a Comment