Antreprenori Cluj IT&C Ultimele stiri

Rețea de hub-uri în stil american la Cluj

- Silicon Forest 960x640 - Rețea de hub-uri în stil american la Cluj

Primarul Clujului, Emil Boc, a inaugurat un nou spațiu de birouri din zona Cluj Arena, botezat Silicon Forest Central Park. Cu acest prilej, a avut loc o dezbatere despre ecosistemul local de startup-uri.

“Resursa umană capabilă reprezintă unul dintre principalele avantaje competitive pe care orașul nostru le deține în contextul pieței actuale, dar și al slujbelor viitorului. Capacitatea de inovare a talentelor Clujului se transpune de multe ori în așa numitele „startupuri” – modele de business pentru antreprenorii aflați la început de drum. Orașul nostru se poziționează ca un hub european de digitalizare & IT, startupurile fiind o componentă cheie în ecosistemul local de inovare”, a menționat edilul clujean.

La eveniment au participat fondatorii Silicon Forest, investitori și oameni de afaceri din Statele Unite ale Americii și din Regatul Unit al Marii Britanii, alături reprezentanți ai comunității locale de business.

Investitorii care au inițiat primul Silicon Forest au deschis al doilea lor hub la Cluj-Napoca. Primul proiect, de lângă complexul Central, se apropia de capacitatea maximă de închiriere. Cei mai mulți clienți sunt companii mici și foarte mici. Freelanceri sunt între 25 și 30, în funcție de lună.

În primul an de activitate, compania a atras clienți din tehnologia informației și domenii conexe, cum ar fi digital marketing, SEO, design, proiectare automotive, inteligență artificială, dar și agenții de relații publice sau organizare de evenimente.

Primul Silicon Forest are șase niveluri și o suprafață de 1.350 mp: spații de birouri, terasă și o cafenea, iar al doilea, în jur de 1.000 mp. Proiectul a fost inițiat de Gabriel Rusu și de către doi investitori americani, Boaz Gilad, fondator al Brookland Capital, și Guy Praisler, CEO al Dine Market.

Conceptul de spațiu de lucru folosit în comun are succes la Cluj. În complexul Central a fost dat în folosință ClujHub, cel mai mare hub de cowork și de evenimente din Europa de Est, dedicat creativilor, antreprenorilor și dezvoltatorilor IT. La Facultatea de Business, grupul Google a amenajat un hub regional, prin programul Atelierul Digital. În zona gării, Spherik Accelerator își desfășoară activitatea în Liberty Technology Park.

Related posts

Trei autostrăzi, realizate prin parteneriat public-privat

Stefana Muresan

Grupul Winmarkt anunță extinderea echipei de management

redactia

Rectorul UVT, apel pentru dezvoltarea durabilă a Timișoarei

Stefana Muresan

Startup-ul XVision ajută medicii români să prevină răspândirea COVID 19

Traian Dan

Se reiau treptat serviciile cu publicul în Sala ghişeelor din Primăria Oradea

Traian Dan

Primul monitor cardiac miniaturizat din Transilvania, implantat la Clinicco Brașov

Ligia Voro

Soft folosit de bancherii de pe Wall Street cu profit de peste 700.000 de Euro, dezvoltat de doi târgumureșeni

Stefana Muresan

Câți turiști și câți bani a atras Castelul Bran în anul 2019

Papuc Irina

Universitatea “Babeş-Bolyai” și NTT DATA Romania, a doua serie din Programul Postuniversitar de Pregătire şi Formare Profesională în Informatică

Stefana Muresan

Cercetarea agricolă, partener al afacerilor durabile pentru membrii Federației Naționale PRO AGRO

redactia

Timişul, Aradul și Bihorul, în fruntea producției de grâu din România

redactia

Încasări uriașe la Untold: 3,6 milioane de euro în 5 minute

Nora Dumitrescu

Oradea investește 32 milioane de lei într-un „Park and ride” în Centrul Civic

Traian Dan

Primăria Cluj va avea primul funcţionar public robot din țară

Stefana Muresan

Administrația Fondului de Mediu a lansat Programul Rabla Clasic

Traian Dan

UVT, pe podiumul național în clasamentele RUR Reputation Ranking și RUR Academic Ranking

redactia

Muzeul Țării Crișurilor din Oradea va fi reabilitat cu bani europeni. Investiția totală – 21,6 milioane de lei

Stefana Muresan

Acord comercial semnat între Corteva Agriscience™ și Pro Farm Technologies

Ligia Voro

Femeia de afaceri Daniela Mariscu, nominalizată la Bruxelles pentru Excelenţă în Antreprenoriat

Stefana Muresan

Nu mai putin de 10 proiecte europene castigate de CJ Cluj in ultimii doi ani, altele 9 aflate in evaluare

Stefana Muresan

Romgaz, circa 634 milioane metri cubi de gaze înmagazinate

Stefana Muresan

AGRARIA 2018: Tehnică agricolă de ultimă generație. Inovație în zootehnie

Stefana Muresan

Fostul Centru Militar Zonal din Cluj Napoca se transformă în Centrul Cultural Transilvania

redactia

Care sunt propunerile oficiale pentru noul Guvern

Stefana Muresan

Leave a Comment