Antreprenori Cluj IT&C Ultimele stiri

Rețea de hub-uri în stil american la Cluj

Primarul Clujului, Emil Boc, a inaugurat un nou spațiu de birouri din zona Cluj Arena, botezat Silicon Forest Central Park. Cu acest prilej, a avut loc o dezbatere despre ecosistemul local de startup-uri.

“Resursa umană capabilă reprezintă unul dintre principalele avantaje competitive pe care orașul nostru le deține în contextul pieței actuale, dar și al slujbelor viitorului. Capacitatea de inovare a talentelor Clujului se transpune de multe ori în așa numitele „startupuri” – modele de business pentru antreprenorii aflați la început de drum. Orașul nostru se poziționează ca un hub european de digitalizare & IT, startupurile fiind o componentă cheie în ecosistemul local de inovare”, a menționat edilul clujean.

La eveniment au participat fondatorii Silicon Forest, investitori și oameni de afaceri din Statele Unite ale Americii și din Regatul Unit al Marii Britanii, alături reprezentanți ai comunității locale de business.

Investitorii care au inițiat primul Silicon Forest au deschis al doilea lor hub la Cluj-Napoca. Primul proiect, de lângă complexul Central, se apropia de capacitatea maximă de închiriere. Cei mai mulți clienți sunt companii mici și foarte mici. Freelanceri sunt între 25 și 30, în funcție de lună.

În primul an de activitate, compania a atras clienți din tehnologia informației și domenii conexe, cum ar fi digital marketing, SEO, design, proiectare automotive, inteligență artificială, dar și agenții de relații publice sau organizare de evenimente.

Primul Silicon Forest are șase niveluri și o suprafață de 1.350 mp: spații de birouri, terasă și o cafenea, iar al doilea, în jur de 1.000 mp. Proiectul a fost inițiat de Gabriel Rusu și de către doi investitori americani, Boaz Gilad, fondator al Brookland Capital, și Guy Praisler, CEO al Dine Market.

Conceptul de spațiu de lucru folosit în comun are succes la Cluj. În complexul Central a fost dat în folosință ClujHub, cel mai mare hub de cowork și de evenimente din Europa de Est, dedicat creativilor, antreprenorilor și dezvoltatorilor IT. La Facultatea de Business, grupul Google a amenajat un hub regional, prin programul Atelierul Digital. În zona gării, Spherik Accelerator își desfășoară activitatea în Liberty Technology Park.

Related posts

Veniturile restaurantelor şi cafenelelor din România vor depăși 5 miliarde de euro până în 2023

Papuc Irina

Antreprenorul bistrițean Ioan Petruț, nouă afacere în domeniul IT&C

Stefana Muresan

2019 – anul marilor schimbari. Apare Dacia cu motor de Mercedes

redactia

Soluție pentru videoconferințe implementată la Spitalul Clinic de Recuperare Cluj

Ligia Voro

Afaceri finanțate din banii Europei pentru ardelenii întorși din străinătate

Nora Dumitrescu

Parcare supraetajată lângă Spitalul Judeţean Oradea

Traian Dan

INS: Tendință de scădere a activității în construcții și servicii

Traian Dan

Constructorul de pe lotul 3 Lugoj-Deva răspunde acuzațiilor

Ligia Voro

Agricultura ecologică din Ardeal se digitalizează

Nora Dumitrescu

Rețea de cinematografe în aer liber

Nora Dumitrescu

Guvernul Rusiei invită pe producătorii români să facă export în Rusia

Ligia Voro

Bistriţa Năsăud, Maramureş și Sibiu – centre de colectare lână şi piei de animale

Stefana Muresan

Care sunt cele mai importante șantiere din Oradea

Stefana Muresan

Agro Transilvania își va continua activitatea la Dezmir

Nora Dumitrescu

CJ Alba, împrumut de 7 milioane de euro pentru finalizarea unor lucrări de infrastructură

Stefana Muresan

[Enjoy Transylvania!] Biblioteca „Teleki-Bolyai”, un fond de carte extraordinar

Transilvania Business

Rețeaua Lemnul Verde și-a redeschis terasa din Dej

Nora Dumitrescu

Soluții pentru fermierii români: agricultură ecologică, forme asociative, consultanță

Stefana Muresan

TeraPlast solicită ajutor de stat pentru investiții de 7,9 milioane de euro

Papuc Irina

Medicul Marius Căprar vrea să investească 32 mil. lei într-un spital de recuperare neurologică la Felix

redactia

Premieră: Țiriac Imobiliare & Colliers certifică WELL Health-Safety un portofoliu mixt de proiecte

Transilvania Business

PRIMER: Peste 95% din medicamentele care costa sub 25 lei, folosite de peste 8 milioane de pacienti, sunt fabricate in tara

redactia

Romgaz, investiție de peste 136 milione euro în depozitul de gaze de la Sărmăşel și alte 87 milioane în depozitul Depomureş

Stefana Muresan

Profitul producătorului de elicoptere IAR Brașov a crescut cu 50% în primele 3 luni ale anului

Ion Surdu

Leave a Comment