Antreprenori Cluj IT&C Ultimele stiri

Rețea de hub-uri în stil american la Cluj

Primarul Clujului, Emil Boc, a inaugurat un nou spațiu de birouri din zona Cluj Arena, botezat Silicon Forest Central Park. Cu acest prilej, a avut loc o dezbatere despre ecosistemul local de startup-uri.

“Resursa umană capabilă reprezintă unul dintre principalele avantaje competitive pe care orașul nostru le deține în contextul pieței actuale, dar și al slujbelor viitorului. Capacitatea de inovare a talentelor Clujului se transpune de multe ori în așa numitele „startupuri” – modele de business pentru antreprenorii aflați la început de drum. Orașul nostru se poziționează ca un hub european de digitalizare & IT, startupurile fiind o componentă cheie în ecosistemul local de inovare”, a menționat edilul clujean.

La eveniment au participat fondatorii Silicon Forest, investitori și oameni de afaceri din Statele Unite ale Americii și din Regatul Unit al Marii Britanii, alături reprezentanți ai comunității locale de business.

Investitorii care au inițiat primul Silicon Forest au deschis al doilea lor hub la Cluj-Napoca. Primul proiect, de lângă complexul Central, se apropia de capacitatea maximă de închiriere. Cei mai mulți clienți sunt companii mici și foarte mici. Freelanceri sunt între 25 și 30, în funcție de lună.

În primul an de activitate, compania a atras clienți din tehnologia informației și domenii conexe, cum ar fi digital marketing, SEO, design, proiectare automotive, inteligență artificială, dar și agenții de relații publice sau organizare de evenimente.

Primul Silicon Forest are șase niveluri și o suprafață de 1.350 mp: spații de birouri, terasă și o cafenea, iar al doilea, în jur de 1.000 mp. Proiectul a fost inițiat de Gabriel Rusu și de către doi investitori americani, Boaz Gilad, fondator al Brookland Capital, și Guy Praisler, CEO al Dine Market.

Conceptul de spațiu de lucru folosit în comun are succes la Cluj. În complexul Central a fost dat în folosință ClujHub, cel mai mare hub de cowork și de evenimente din Europa de Est, dedicat creativilor, antreprenorilor și dezvoltatorilor IT. La Facultatea de Business, grupul Google a amenajat un hub regional, prin programul Atelierul Digital. În zona gării, Spherik Accelerator își desfășoară activitatea în Liberty Technology Park.

Related posts

PIN MAP IAȘI  – Lansarea ediției 2020 a hărții de birouri a IAȘULUI

Ionut Oprea

Doi prieteni au repus pe picioare brandul de schiuri Reghin

redactia

Sistemele BMS: sistemul nervos și creierul clădirilor inteligente

Ligia Voro

Ministrul Transporturilor: Anul acesta vor fi date în folosinţă trei segmente de autostradă

redactia

Retrasib Sibiu, cu un nou președinte al CA

Ligia Voro

ADR Nord-Vest: Fonduri de peste 26 milioane euro pentru Satu Mare. Printre obiective – construirea unui pasaj suprateran

Stefana Muresan

Clujul va avea parc fotovoltaic-eolian de 2,7 milioane de euro

Nora Dumitrescu

Baia Mare își face ștrand de 5 milioane de euro

Nora Dumitrescu

Început în forță pe Autostrada Târgu-Mureș – Ungheni

Nora Dumitrescu

Regiunea Nord-Vest România, locul cinci în topul celor mai performante regiuni din Europa

Stefana Muresan

Zuckerberg vrea să unească WhatsApp, Instagram și Facebook Messenger

redactia

Ghiță Ciobanul s-a transferat de la Vodafone la Telekom

Traian Dan

Cine sunt primii speakeri străini confirmați la Tomorrow@Work?

redactia

Noul sediu al Academiei de Muzică din Cluj costă 37 milioane euro

Nora Dumitrescu

FOTO: Cluj Symphony Experience, trei zile de răsfăț muzical

Ligia Voro

Plăți în avans pe anul 2019 pentru aproape 32.000 de fermieri bihoreni

Traian Dan

România are peste 400.000 de companii cu femei acţionari

Stefana Muresan

Impact Hub lansează Creative Business Studio, programul de accelerare pentru industriile creative

redactia

Transgaz începe lucrările la gazoductul Ungheni-Chișinău

redactia

ABSL Romania announces the 6th edition of the Annual Conference: Romania at the Forefront of Innovation. Entering the Gates of Tomorrow

redactia

Peste 4.000 de vizitatori, la Ambasada României din Washington cu ocazia Zilei Porților Deschise și a sărbătoririi Centenarului Marii Uniri

Stefana Muresan

CNAIR: 13,7 kilometri din Autostrada Transilvania, deschişi traficului rutier

redactia

AdePlast pregăteşte deschiderea de fabrici noi la Craiova, Cluj-Napoca, Oradea şi Ploieşti

Stefana Muresan

Firmele închise temporar de ANPC, obligate să afișeze acest lucru la punctul unde își desfășoară activitatea

Papuc Irina

Leave a Comment