Antreprenori București Gastronomie Lideri si afaceri Ultimele stiri

Reinventarea afacerilor în România: Universum lansează un abonament economic de mâncare livrată acasă

Universum, cel mai mare organizator de evenimente din România cu o experiență de 10 ani, a lansat un serviciu de livrare a mâncării la domiciliu pentru persoanele care muncesc de acasă – good-food.ro. „Oameni pentru oameni este noua misiune” au transmis creatorii noului serviciu, născut în contextul crizei create de răspândirea Covid-19 și a măsurilor impuse de autorități. Astfel, în doar 6 zile, o echipă de peste 80 de persoane a pus la punct platforma, procesul de aprovizionare, gătire și livrare în condiții de siguranță.

„În contextul acestor zile, am decis să redirecționăm toată expertiza noastră de project management, logistică și de hrănire a peste 50.000 de oameni pe an, în a rezolva concomitent două probleme stringente: nevoia unei soluții alimentare pentru autoizolarea unui oraș întreg și siguranța joburilor pentru echipa noastră. Oameni pentru oameni este noua misiune și ne bucură și împlinește ca echipă că putem fi relevanți și de ajutor”, scrie pe site-ul good-food.ro. Este vorba despre „primul abonament economic de mâncare livrată în condiții de maximă siguranță din România”, dedicat celor care lucrează de acasă sau se află în autoizolare la domiciliu în această perioadă și celor care doresc să ofere ajutor apropiaților de peste 60 de ani sau persoanelor aflate în categoriile de risc, așa cum au transmis reprezentanții Universum într-un comunicat de presă.

Aceștia au explicat ce însemană „condiții de maximă siguranță”: „Întregul personal va fi echipat corespunzător pentru a evita orice potențială contaminare a alimentelor și fiecare persoană implicată în producție și distribuție va fi verificată la fiecare trei ore pentru simptomatologia COVID-19”; „Au fost construite spații tampon între bucătărie și stația de livrare, de unde vor pleca toate preparatele către clienți. Și pentru a întări măsurile de precauție, în bucătărie se va dezinfecta podeaua și suprafețele de lucru o dată la trei ore”; „Preparatele vor avea o valabilitate de 72 de ore și vor fi vidate ermetic și ambalate special pentru a evita contaminarea”; „Meniurile vor fi preluate de către echipa noastră de livrare pentru care ne vom asigura că au echipamente de protecție de unică folosință pe întreg procesul de distribuție”; „Și pentru a evita orice interacțiune umană, la sosire, clientul este contactat și i se va lăsa la ușă cutia specială”.

GOOD-FOOD.ro oferă trei categorii de meniuri, toate având în componența lor două mese principale, una pentru prânz (două feluri de mâncare, plus salată), iar cealaltă pentru cină (un fel principal, plus desert):

Meniul Standard – 45 de lei pe zi – 225 lei / 5 zile
Meniul Vegetarian – 45 de lei pe zi – 225 lei / 5 zile
Meniul Imunitate Plus – 55 de lei pe zi – 275 lei / 5 zile

Serviciul de livrare este disponibil în București și zonele limitrofe.

Related posts

Mureș: Unirii Park Residence II ”crește” conform graficului. Prima etapă, sold out!

redactia

Oferta turistica a Clujului, promovata in Dubai, metropola din mijlocul desertului

Stefana Muresan

1,9 milion de dolari, investiție la rafinăria Vega Ploiești

Ligia Voro

Primăria Sibiu inițiază a 3 etapă de modernizare a Stadionului Municipal. „O investiție de 39 de milioane de euro”

Papuc Irina

Belgian Week 2016

Satu Mare contribuie la forța Electrolux

Stefana Muresan

Lotul patru al Autostrăzii Lugoj- Deva va putea fi dat în circulaţie în octombrie, dau asigurări antreprenorii spanioli

Stefana Muresan

Brașov: Un leu din trei, în investiții în perioada 2018-2020

redactia

Bazin de înot de 1,3 milioane de euro într-o comună din Transilvania

Nora Dumitrescu

Castel construit în 1680 în Transilvania, una dintre cele mai bune afaceri familiale din Europa

Stefana Muresan

Tim Beaudin appointed CEO of P3 Logistic Parks

Ligia Voro

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj, zboruri interne spre Timișoara cu Tarom

Stefana Muresan

Dunwell: raport sectorul industrial – perspective 2020

Nicolae Pop

Let IT Go: Outsource IT to See Your Business Growing Smoothly

Ionut Oprea

Consiliul Judeţean Arad atarge 10 milioane de euro pentru drumurile transfrontaliere

redactia

Brașovul, pus de ICEBERG pe harta europeană a transferului tehnologic

Stefana Muresan

CBRE: Dezvoltarea accelerată a Clujului atrage interes și pentru zonele învecinate

Ligia Voro

Borsec, Gerovital și Arctic, pe primele poziții în top 100 cele mai puternice branduri românești 2017

Stefana Muresan

Brandul Ursus, cumpărat de Asahi Group Holdings

Stefana Muresan

Primul contract de mobilitate urbană în Regiunea 7 Centru, la Cugir

Ligia Voro

Plăți în avans pe anul 2019 pentru aproape 32.000 de fermieri bihoreni

Traian Dan

Mai multi bani in industria hoteliera din CEE

Ionut Oprea

Prima companie locală de software listată la bursă va da dividende

Nora Dumitrescu

Mai multe clase pentru învățământul dual la Sibiu. ”Clasa Continental”, la Colegiul Tehnic ”Independența”

Stefana Muresan

Leave a Comment