Antreprenori București Gastronomie Lideri si afaceri Ultimele stiri

Reinventarea afacerilor în România: Universum lansează un abonament economic de mâncare livrată acasă

Universum, cel mai mare organizator de evenimente din România cu o experiență de 10 ani, a lansat un serviciu de livrare a mâncării la domiciliu pentru persoanele care muncesc de acasă – good-food.ro. „Oameni pentru oameni este noua misiune” au transmis creatorii noului serviciu, născut în contextul crizei create de răspândirea Covid-19 și a măsurilor impuse de autorități. Astfel, în doar 6 zile, o echipă de peste 80 de persoane a pus la punct platforma, procesul de aprovizionare, gătire și livrare în condiții de siguranță.

„În contextul acestor zile, am decis să redirecționăm toată expertiza noastră de project management, logistică și de hrănire a peste 50.000 de oameni pe an, în a rezolva concomitent două probleme stringente: nevoia unei soluții alimentare pentru autoizolarea unui oraș întreg și siguranța joburilor pentru echipa noastră. Oameni pentru oameni este noua misiune și ne bucură și împlinește ca echipă că putem fi relevanți și de ajutor”, scrie pe site-ul good-food.ro. Este vorba despre „primul abonament economic de mâncare livrată în condiții de maximă siguranță din România”, dedicat celor care lucrează de acasă sau se află în autoizolare la domiciliu în această perioadă și celor care doresc să ofere ajutor apropiaților de peste 60 de ani sau persoanelor aflate în categoriile de risc, așa cum au transmis reprezentanții Universum într-un comunicat de presă.

Aceștia au explicat ce însemană „condiții de maximă siguranță”: „Întregul personal va fi echipat corespunzător pentru a evita orice potențială contaminare a alimentelor și fiecare persoană implicată în producție și distribuție va fi verificată la fiecare trei ore pentru simptomatologia COVID-19”; „Au fost construite spații tampon între bucătărie și stația de livrare, de unde vor pleca toate preparatele către clienți. Și pentru a întări măsurile de precauție, în bucătărie se va dezinfecta podeaua și suprafețele de lucru o dată la trei ore”; „Preparatele vor avea o valabilitate de 72 de ore și vor fi vidate ermetic și ambalate special pentru a evita contaminarea”; „Meniurile vor fi preluate de către echipa noastră de livrare pentru care ne vom asigura că au echipamente de protecție de unică folosință pe întreg procesul de distribuție”; „Și pentru a evita orice interacțiune umană, la sosire, clientul este contactat și i se va lăsa la ușă cutia specială”.

GOOD-FOOD.ro oferă trei categorii de meniuri, toate având în componența lor două mese principale, una pentru prânz (două feluri de mâncare, plus salată), iar cealaltă pentru cină (un fel principal, plus desert):

Meniul Standard – 45 de lei pe zi – 225 lei / 5 zile
Meniul Vegetarian – 45 de lei pe zi – 225 lei / 5 zile
Meniul Imunitate Plus – 55 de lei pe zi – 275 lei / 5 zile

Serviciul de livrare este disponibil în București și zonele limitrofe.

Related posts

Bistrița: Teraplast a cumpărat jumătate din Depaco

Stefana Muresan

BDO Romania, birou la Iasi

S-a lansat MLS.ro, un serviciu performant de informare și cooperare pe piața imobiliară

Traian Dan

UBB, 14 specializări în limba germană și 72 în maghiară

Stefana Muresan

Centru pentru job-urile viitorului, amenajat la Cluj

Nora Dumitrescu

Muncitorilor de la Silcotub li se verifică temperatura la poarta fabricii

Nora Dumitrescu

Transgaz vrea să cumpere operatorul de transport gaze din Grecia

Stefana Muresan

Fermierii campioni la porumb din Moldova

redactia

Încep înscrierile în competiţia E.ON Energy Globe Award România 2018

Stefana Muresan

Cum va arăta Sala Polivalentă din Turda

Nora Dumitrescu

 AFI Europe a pus piatra de temelie a celui de-al treilea centru comercial al companiei in Romania

Ionut Oprea

Compania de transport, distribuţie şi logistică Aquila Ploiesti a cumparat distribuitorul Agrirom din Arad, cu afaceri de 44 milioane euro

redactia

X Curier. Brand în construcție

Ligia Voro

Gara de Nord din Timişoara mai aşteaptă până va fi renovată

Robert Bloancă

SMARTREE: Peste 75% dintre companiile mari oferă beneficii extrasalarile propriilor angajați

Stefana Muresan

Clujul își face skatepark de 3 milioane de lei

Nora Dumitrescu

Autostrada Târgu Mureş-Iaşi-Ungheni poate fi eligibilă pentru cofinanţare din fonduri europene

redactia

Griffes | Open space – a thing of the past?

Ionut Oprea

Cel mai nou tramvai românesc, produs de Astra Vagoane Călători, testat pe liniile din Timişoara

Stefana Muresan

S-a deschis Transalpina Ski Resort, „Mica Elveţie din Oltenia”

redactia

Compa, Con-A și Total NSA, cele mai mari companii sibiene cu capital autohton privat

Stefana Muresan

Un nou showroom eMAG, inaugurat la Sibiu cu o zi înainte de Black Friday

Papuc Irina

Mobilitatea urbană sustenabilă, dezbătută la Iași în cadrul PRIA Urban Mobility Conference 

Ligia Voro

Electric Castle declară ZERO TOLERANȚĂ agresiunii

Stefana Muresan

Leave a Comment