Cea mai mare sărbătoare a Municipiului Satu Mare va avea loc între 26-28 mai.
Concertele și alte evenimente dedicate sărbătorii se vor desfășura în mai multe locații din oraș.
Programul complet al Zilelor Orașului Satu Mare 2023
SCENA DIN PIAȚA 25 OCTOMBRIE
VINERI, 26 MAI
- 18:00 – Deschiderea oficială a evenimentului cu invitații orașelor înfrățite ;
- 18:15 – Concert vocal-simfonic, dirijor Mihnea Ignat, soliștii Diana Țugui (soprană) și Cristian Băsescu (tenor) alături de orchestra Filarmonicii de Stat Dinu Lipatti;
- Show de deschidere al evenimentului, ediția a XXV-a;
- 19:30 – ANDIA;
- 20:30 – SHIFT;
- 21:30 – NICOLE CHERRY;
- 22:30 – ANTONIA;
- 23:30 – DJ YAANG.
SÂMBĂTĂ, 27 MAI
- 17:00 – The Phoenix SM;
- 17:55 – Whatever Penguins;
- 18:40 – Open Wings Studio;
- 19:00 – IRINA RIMES;
- 20:30 – HALOTT PÉNZ;
- 22:00 – FIRE SHOW;
- 22:15 – CARLA’S DREAMS;
- 23:10 – DJ PARADE SATU MARE.
DUMINICĂ, 28 MAI
- 17:00 – Claudia Șerdan & Marius Keșeri;
- 17:45 – Black River Blues Band;
- 18:30 – Hey Roop;
- 19:15 – DIRECȚIA 5;
- 20:45 – EDDA MŰVEK;
- 22:30 – HOLOGRAF.
SCENA CATENA
(platoul de evenimente de pe Pasajul Corneliu Coposu
VINERI, 26 MAI
- 10:00 – Deschiderea programului;
- 10:10 – GPP nr.11 Satu Mare;
- 10:15 – GPP nr.6 Satu Mare;
- 10:30 – GPP nr.13 Satu Mare;
- 10:35 – GPP “Guliver”;
- 10:43 – GPP 14 Mai;
- 10:49 – GPP “Dumbrava Minunată”;
- 10:54 – GPP “Draga Mea”;
- 11:00 – GPP “14 Mai” (grupa mare B);
- 11:10 – GPP nr. 9;
- 11:15 – GPP “Draga Mea”;
- 11:21 – Școala Gimnazială “Lucian Blaga”;
- 11:32 – Școala Gimnazială Porumbești;
- 11:42 – Școala Gimnazială “Gellért Sándor” Micula;
- 11:53 – Școala Gimnazială “Mircea Eliade”;
- 12:10 – Școala de Arte;
- 12:40 – Liceul Teoretic Carei;
- 12:47 – Robi Fitness Center;
- 12:54 – Palatul Copiilor Satu Mare – Muzică folk;
- 13:26 – Palatul Copiilor Satu Mare – Dans sportiv;
- 13:50 – Școala de Arte – program muzical;
- 15:52 – Liceul “Ion I.C. BrătianU”;
- 16:05 – Open Wings Dance Studio;
- 16:40 – D`OR;
- 17:12 – Loga Dance;
- 17:50 – Crazy Dancers;
- 18:15 – MT Creative art studio;
- 19:05 – Regal Dance Clu.b
SÂMBĂTĂ, 27 MAI
- 09:30 – Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Brighella spectacolul de păpuși, “Egy kupac kufli”;
- 11.00 – Trupa AnimaArt Cluj Napoca spectacolul de păpuși “Scufița Roșie”;
- 12:00 – Deschiderea Târgului de Produse Tradiționale;
- 13:00 – Școala Gimnazială Batarci;
- 13:05 – Activități pentru copii – Serviciul de Ajutor Maltez;
DUMINICĂ, 28 MAI
- 10:00 – Concurs de șah în cadrul programului național “Șah în școală” – CSM Satu Mare;
- 10:00 – Deschiderea programului PE SCENĂ;
- 11:00 – Școala Gimnazială “Petri Mór” Bogdand;
- 11:25 – Școala Gimnazială “Bălcescu-Petőfi” Satu Mare;
- 11:30 – Palatul Copiilor Satu Mare Cercul de muzică populară;
- 11:55 – Clubul de dans Crazy Dancers Crews;
- 12:05 – Palatul Copiilor Satu Mare- Cercul de muzică vocală;
- 12:35 – Caravana Anima;
- 13:17 – Passion 4 Salsa;
- 13:25 – Robi Fitness Center;
- 13:35 – Adriana Popescu: Prezentare de modă.
SCENA CATENA, PROGRAM FOLCLORIC
SÂMBĂTĂ, 27 MAI
- 15:00 – Ghiță Blidar;
- 15:15 – Adrian Lupescu – folk;
- 15:30 – Ansamblul folcloric “Vițe de Iederă”;
- 16:00 – Romina Sârbe;
- 16:15 – Anamaria Ardelean;
- 16:30 – Ansamblul de dans țigănesc al Partidei Romilor;
- 16:55 – Petrică Mureșan;
- 17:30 – Răzvan Roșu;
- 17:55 – Vocea Oșenilor: Frații Zele cu ansamblul;
- 18:20 – Școala Populară de Arte Satu Mare;
- 18:40 – Sergiu Matoșan;
- 19:00 – Bianca Cionca;;
- 19:20 – Maria Petca Poptean
- 19:40 – Avasújvárosi Bokréta Néptáncegyüttes (dansuri maghiare;)
- 19:55 – Ansamblul de dans 4 for Dance Nyíregyháza;
- 20:15 – Ansamblul folcloric “Ceatăra” din Carei;
- 20:35 – Ana Holdiș Pop;
- 20:50 – Vlad Jurchiș;
- 21:00 – Nicușor și Nicolae Mureșan;
- 21:25 – Maria și Mihai Nemeș;
- 21:55 – Lavinia Goste și Marius Zorilă;
DUMINICĂ, 28 MAI
- 15:00 – Trandafirii Negri;
- 15:15 – Ansamblul folcloric GESO Satu Mare;
- 15:40 – Alexandra Mărcuț și formați;a
- 16:00 – Ansamblul folcloric “gemeinsam” (dans șvăbesc);
- 16:15 – Aurica Flonta și formația;
- 16:35 – Egri Csodaszarvas (dans maghiar);
- 16:55 – Costi Dumitru;
- 17:15 – Ansamblul folcloric Doruri Sătmărene;
- 17:40 – Anamaria Pteancu;
- 17:50 – Bianca Rus;
- 18:10 – Maria Tripon și Cristian Enache;
- 18:35 – Ansamblul folcloric “CununițA” din Satu Mare;
- 19:05 – Malvina Madar Iederan;
- 19:15 – Sânziana Toader și Cătălin Ardelean;
- 19:40 – Formația Argus;
- 20:10 – Georgiana Marina;
- 20:35 – Sava Negrean Brudașcu;
- 21:20 – Aurel Tămaș.
ALTE PROGRAME ȘI ACTIVITĂȚI:
Târg de Produse Tradiționale;
50 de producători și meșteri, Pasajul pietonal Corneliu Coposu. Program: vineri-sâmbătă-duminică, între orele 10.00-18.00;
Expoziția “Atelier în mai”
locația: Atelierul memorial “Aurel Popp”. Expoziția poate fi vizitată până în 10 iunie;
Expoziția Muzeului Județean Satu Mare “Copilăria în perioada comunistă”
locația: Casa Meșteșugarilor, str. Ștefan cel Mare, nr. 18;
Concurs “Treasure Hunting”- vânătoare de comori urbane
sâmbătă, 27 mai, ora 15.00, parcul Dr. Rudolf Fátyol;
City Tour – Tur pietonal ghidat
duminică, 28 mai, ora 13.00, pornire: CatedralA Romano-Catolică;
Strong Man: Cupa Big Security
duminică, 28 mai, ora 15.00, aleea din fața clădirii Primăriei;
Caravana SMURD „Fii pregătit” – Centrul mobil de pregătire a populației
vineri, 26 mai, Aleea din fața Primăriei.
- Organizatorii își rezervă dreptul de a modifica programul evenimentului!