Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Sălajul și-a dublat investițiile în 2021

Ambulatoriul spitalului municipal zălăuan este în curs de modernizare

Administrația sălăjeană a cheltuit, anul trecut, 130 milioane de lei pentru investițiile implementate în județ, adică 83% din estimările inițiale. Este cea mai mare sumă investită în decursul unui an de către administrația județeană.



Cea mai mare parte a sumei (89 de milioane) a fost investită în infrastructura rutieră, printre obiectivele finanțate numărându-se reabilitarea şi modernizarea Drumului Județean 108D: Crişeni (DN1H) – Cehu Silvaniei – (DJ196), DJ 191C: Nuşfalău – Crasna – Zalău – Creaca, DJ108A: limită județ Cluj-Bogdana, DJ110: Măerişte – Doh – Dumuslău – Carastelec, DJ 191D: Valcău de Jos – Fizeș – Sîg – Tusa – limită județ Cluj, DJ 108D: Cehu Silvaniei – limită Maramureș și DJ 109 R: DN 1G (Chendrea) – Gălpîia – Romita (DJ 108A).

Un alt domeniu privilegiat a fost sănătatea, investițiile în reabilitarea infrastructurii și dotarea cu aparatură medicală de ultimă generație a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Zalău totalizând 29 de milioane de lei.

Aici este inclus proiectul privind extinderea, modernizarea şi dotarea Unității de Primiri Urgențe – SMURD, dotarea cu aparatură medicală a ambulatoriului integrat de specialitate, amenajarea parcării din fața SJU sau dotarea spitalului cu echipamente necesare pentru tratarea pacienților cu Covid-19.

„Deși am traversat un an dificil din cauza pandemiei, cu multe provocări și situații neprevăzute, 2021 s-a dovedit a fi extrem de rodnic în ceea ce privește investițiile derulate de Consiliul Județean (CJ). O demonstrează rezultatele execuției bugetare, cele mai bune din istoria instituției noastre. Valoarea investițiilor realizate în acest an a atins un nivel record, depășind 130 milioane de lei.

Vorbim despre o sumă dublă față de anul trecut, de cinci ori mai mare decât în 2019 și de 11 ori peste nivelul din 2018. Mi-aș fi dorit o execuție și mai bună a bugetului de dezvoltare, însă trebuie să ținem cont de criza provocată de explozia prețurilor la materialele de construcții, care a blocat șantierele în lunile de vară”, a precizat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior

Proiectul Centurii Beclean, lansat în noaptea de Anul Nou

Articolul următor

La mulți ani!

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Citeste mai mult

Bătaie cu apă în Centrul Reșiței

Summer Craft organizează astăzi un eveniment inedit chiar în Centrul Civic al municipiului Reșița: în Piața 1 Decembrie…
Investiții
Infrastructură
Citeste mai mult

Incursiune în istoria Inteligenței Artificiale

„Aducem 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐥𝐢𝐠𝐞𝐧𝐭̗𝐚 𝐀𝐫𝐭𝐢𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥𝐚̆ mai aproape, în Regiunea Vest” a fost sloganul impus de ADR Vest, aceștia reușind ca…
Turism
Educație
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share