Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Absolvenții UVT din Bruxelles, invitați să se alăture eforturilor de internaționalizare

Demersurile de coagulare a comunității de alumni a Universității de Vest din Timișoara au cunoscut săptămâna aceasta o nouă etapă, internațională, printr-o întâlnire a reprezentanților instituției cu absolvenții săi care lucrează în Bruxelles, cea de-a doua din ultimii ani. Astfel, UVT este consecventă în dezvoltarea activității sale de peste graniță, prin atragerea de noi forțe, care să-i sprijine demersurile de la nivel european.



Au fost prezente peste 30 de persoane la întâlnirea organizată în cadrul Parlamentului European. Scopul a fost acela de a coagula absolvenții UVT într-o comunitate puternică, de a crea și a face cunoscute diverse oportunități pentru membrii comunității, de a cunoaște personalități din diaspora și de a le implica în proiecte comune cu impact pozitiv în societate. Au fost alături de UVT reprezentanți din Parlamentul European, Comisia Europeană, Colegiul European de Securitate și Apărare, Agenția Executivă pentru Cercetare, Ministerul Cercetării și Inovării și multe alte instituții și companii din Belgia.

„Absolvenții noștri sunt cei mai buni <> ai instituției peste graniță, în organizațiile în care ei activează. Ne mândrim cu ei și trebuie să știe că le suntem aproape. Mai mult, ne dorim ca ei să devină actori activi în eforturile de internaționalizare, de inițiere a unor noi colaborări, fie că sunt educaționale, de cercetare sau cu impact social asupra comunităților noastre. Trebuie spus că eforturile de coagulare a comunității de alumni se desfășoară atât pe internațional, cât și național. Bruxelles-ul este o miză pentru noi, întrucât acolo se află cele mai importante instituții europene, fiind locul unde sunt luate deciziile cu privire la programele de cercetare comunitare, cu finanțări de miliarde de euro”, spune rectorul UVT, prof. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Întâlniri cu comunitatea alumni au avut loc și la nivel național, în numeroase orașe din țară. De menționat este că absolvenții UVT au la dispoziție și platforma online UVTerra, special creată pentru ei, la adresa https://uvterra.uvt.ro/ .





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior

Ministrul Ștefan-Radu Oprea, prezent la GITEX Dubai 2018

Articolul următor

Curs de bună practică pentru organizarea și implementarea procedurilor de curățenie profesională în clădiri

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Investiții
Citeste mai mult

COVER STORY. Despre consolidarea industriei farmaceutice și viziunea pe termen lung cu Mihai Fugarevici, GM STADA România

Fabrica STADA din Turda a împlinit un an de la inaugurarea oficială, un moment de cotitură pentru industria farmaceutică românească. „Pe lângă poziționarea geografică strategică, am avut în vedere și talentul pe care îl găsim în zonă atunci când am ales Turda. Orașul se află în apropierea a două centre universitare farmaceutice importante, cum ar fi UMF Cluj și UMFST Târgu Mureș, care pregătesc anual absolvenți farmaciști.”
Infrastructură
Turism
Citeste mai mult

Recomandare de weekend-Visit Timiș

Simple legende pentru unii, trasee de poveste pentru cei pasionați de mister și istorie. În acest weekend, de…
Educație
Mozart
Citeste mai mult

Primul festival în bijuteria de la Colina

Grupul clujean E-Infra va finanța evenimentele organizate pe parcursul acestui an universitar de către Academia Națională de Muzică…
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share