Abonează-te
Abonează-te

Primesti pe mail cele mai noi articole publicate

Arad, singurul județ din centrul și vestul României în topul cu cei mai mulți legumicultori beneficiari de fonduri în 2021

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a publicat lista județelor cu cei mai mulți beneficiari ai formelor de sprijin acordate cultivatorilor de legume în anul 2021. Printre acestea se găsește un singur județ din partea centrală și de vest a României.



Astfel, în ceea ce privește Programul de susținere a producției de legume în spații protejate, din suma alocată de 30,76 mil. euro, peste 9 milioane de euro vor fi încasați de cei 4.514 cultivatori din județul Olt. Astfel, 29,3 % din suma alocată programului va fi accesată de județul Olt, urmat de județele Galați – 20,5 %, Dolj – 9,7 %, Giurgiu – 6,6 %, Buzău – 4,3 %. Cele 5 județe însumează 10.824 cultivatori, reprezentând 75,8 % din totalul producătorilor, iar 70,3 % din suma alocată programului va fi destinată acestor județe.

Cei mai mulți beneficiari ai Programului de susținere a producției de usturoi sunt din județele Buzău, Olt, Teleorman, Botoșani și Giurgiu. Suprafața totală cultivată este de 680,4 ha, însumând aproximativ 59% din total.

Iar din 135 de beneficiari ai Sprijinului cuplat în sectorul legumicol – Măsura Tomate cultivate în câmp pentru industrializare – 100 sunt din județele Galați, Olt, Ialomița, Teleorman și Dolj, reprezentând 74% din totalul acestora.

Doar într-un clasament se găsește un județ din vestul României. Este vorba despre  Arad, care are 273 de beneficiari ai Măsurii „Legume cultivate în sere și solarii (tomate, castraveți, vinete, ardei, varză). În cadrul acestei măsuri un numărul total de 6.487 beneficiari au primit fonduri în anul 2021, dintre care 5.255 sunt din județele Olt (2.244), Galați (1.244), Dolj (1.179), Buzău (315) și Arad (273), reprezentând 81%. Suma plătită legumicultorilor a fost de 6,40 mil. euro, reprezentând 75 % din plafonul alocat măsurii.





Total
0
Shares
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articolul anterior

O companie din Brașov va construi centura municipiului Sfântu Gheorghe

Articolul următor

Șantierul de pe A3 care l-a impresionat pe ministrul Transporturilor: „480 de muncitori lucrează în două schimburi”

Citește și despre galele The Voices of Business Awards:
The Voices of Business Awards Brașov, Covasna și Harghita 2024
The Voices of Business Awards Arad, Timiș și Caraș-Severin 2024
The Voices of Business Awards Bistrița-Năsăud, Mureș, Sălaj și Cluj 2024
The Voices of Business Awards Sibiu, Alba și Hunedoara 2024
The Voices of Business Awards Bihor, Satu Mare și Maramureș 2024
Citește și:
Investiții
Citeste mai mult

COVER STORY. Despre consolidarea industriei farmaceutice și viziunea pe termen lung cu Mihai Fugarevici, GM STADA România

Fabrica STADA din Turda a împlinit un an de la inaugurarea oficială, un moment de cotitură pentru industria farmaceutică românească. „Pe lângă poziționarea geografică strategică, am avut în vedere și talentul pe care îl găsim în zonă atunci când am ales Turda. Orașul se află în apropierea a două centre universitare farmaceutice importante, cum ar fi UMF Cluj și UMFST Târgu Mureș, care pregătesc anual absolvenți farmaciști.”
Infrastructură
Turism
Citeste mai mult

Recomandare de weekend-Visit Timiș

Simple legende pentru unii, trasee de poveste pentru cei pasionați de mister și istorie. În acest weekend, de…
Educație
Mozart
Citeste mai mult

Primul festival în bijuteria de la Colina

Grupul clujean E-Infra va finanța evenimentele organizate pe parcursul acestui an universitar de către Academia Națională de Muzică…
Zi de Zi știri economice:
Loading RSS Feed
Total
0
Share